Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji wychowawczej przeprowadzonej dnia 13 maja 2011r.
TEMAT: Kobieta informatyk, elektronik, mechatronik widziana oczami 16 – latki
CELE OGÓLNE:
1. Ukierunkowanie uczennic w wyborze studiów i zawodów technicznych.
2. Poznanie własnych zainteresowań i uzdolnień.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczennica umie:
-określić swoje zainteresowania przedmiotami ścisłymi,
-określić swoje predyspozycje,
-wymienić zawody, w których mogłaby pracować.
Uczennica potrafi:
-rozwijać swoją wyobraźnię w stawianiu celów na przyszłość,
-samodzielnie zdobywać informacje na temat interesujących ją zawodów technicznych,
-lepiej zrozumieć swoją rolę w przyszłości.
Uczennica zna:
-słownictwo związane z wyborem zawodu i planowaniem odpowiedniej drogi kształcenia
KLASA: III gimnazjum
MIEJSCE: sala lekcyjna
CZAS: 45 minut
PRZYBORY: tablica, kreda, rzutnik, folie
METODY:pogadanka, burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupie.
Przebieg lekcji
WSTĘP:
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Czas 3 minuty.
Kim pragniemy zostać? – takie pytanie stawiacie sobie na początku rozmyślań nad wyborem zawodu. Niełatwo na nie odpowiedzieć, bo spośród dużej liczby zawodów trzeba wybrać najodpowiedniejszy, a więc taki, który umożliwi zrealizowanie naszych zamierzeń i planów, rozwinie uzdolnienia, przyniesie osobiste zadowolenie i uznanie innych. Decyzji takiej nie możemy podejmować pochopnie, gdyż pociąga ona za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zawód wybrany nietrafnie prowadzi do zniechęcenia i niezadowolenia, a praca w nim staje się udręką. Chciałabym dzisiaj zwrócić waszą uwagę szczególnie na zawody uważane za typowo męskie i mało kobiece a mianowicie takie jak: inżynier informatyk, elektronik, mechanik, mechatronik.
I ĆWICZENIE:
Etapy postępowania w wyborze zawodu.
Metoda -„BURZA MÓZGÓW”
Jakie kroki powinniśmy podjąć aby trafnie wybrać dla siebie zawód?
( uczniowie podają propozycje, które zapisujemy na tablicy, a następnie je szeregujemy). Czas 5 minuty.
I Krok: uświadomienie własnych zainteresowań, uzdolnień, cech charakteru, usposobienia i stanu zdrowia.
II Krok: zdobycie informacji na temat szkół, które kształcą w kierunku wybranego zawodu.
III Krok: zdobycie odpowiedniego zasobu informacji o wybranym zawodzie.
IV Krok: zorientowanie się o perspektywach pracy w wybranym zawodzie.
II ĆWICZENIE:
Co to są zainteresowania?
„ PRACA INDYWIDUALNA”
Skoro zainteresowania odgrywają tak ważną rolę w wyborze zawodu, spróbujmy wspólnie zastanowić się, co to są zainteresowania.(3 minuty)
(uczniowie próbują na kartkach papieru napisać definicję zainteresowań, a następnie kilka z nich odczytuje się).
Na koniec ćwiczenia nauczyciel pokazuje na rzutniku definicję z encyklopedii.
DEFINICJA……………………………………………
Zainteresowania wzbogacają życie człowieka. Przyczyniają się do pogłębiania wiedzy i bezpośrednio wpływają na osiąganie sukcesów czy to w nauce, czy pracy zawodowej. Bywa i tak, że jedna osoba może przejawiać wiele zainteresowań. Trzeba więc potraktować swoje trwałe i najsilniejsze zainteresowania jako drogowskaz w wyborze zawodu. Mówiąc o trwałych zainteresowaniach, mamy ...