Dodaj publikację
Autor
Laura Słowińska
Data publikacji
2012-04-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
97

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy II LO poświęcony znanemu erotykowi Kazimierza Przerwy-Tetmajera (z wykorzystaniem utworu muzycznego i metaplanu w wersji multimedialnej na tablicę interaktywną).
 Pobierz (docx, 14,0 KB)

Podgląd treści

Laura Słowińska

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IIac LO

Temat: Koncepcja miłości w erotyku Kazimierza Przerwy-Tetmajera

pt. „Lubię, kiedy kobieta…”

Cele

Uczeń:

- analizuje i interpretuje tekst erotyku „Lubię, kiedy kobieta” K. Przerwy-Tetmajera

- zna pojęcia: femme fatale, mizoginizm, hedonizm

- zapoznaje się ze śmiałą obyczajowo koncepcją miłości młodopolskiej kontrastującą z miłością romantyczną

- charakteryzuje sposób przedstawiania kobiety w modernizmie w sztukach plastycznych i analizowanym erotyku

Metody i formy pracy

pogadanka, praca z tekstem, heureza, metoda opisu, meta plan

Środki dydaktyczne

podręcznik „Przeszłość to dziś” dla kl. II LO (cz. 2) s. 147-150, nagranie utworu „Lubię, kiedy kobieta” w wykonaniu Michała Żebrowskiego i Kasi Nosowskiej, schematy metaplanu przygotowane w wersji multimedialnej

Tok lekcji

1.Rozmowa nt. wizerunku kobiety w epokach wcześniejszych – zwłaszcza w romantyzmie

(romantyzm: kobieta anioł, kobieta idealna, piękna, istota niemal niebiańska, ubóstwiana, źródło nieszczęśliwej, niespełnionej miłości; pozytywizm: kobieta emancypantka)

2.Rozmowa nt. wizerunku kobiety w modernizmie na podstawie obrazów Mehoffera „Głowa Meduzy”, Klimta „Dama w kapeluszu i futrzanym boa”, Axentowicza „Portret damy w czarnej sukni” podr. s. 147 oraz notatki nt. femme fatale i mizoginizmu podr. s. 149-150.

(kobieta fatalna, demon, modliszka, poddaje się instynktom, popędom seksualnym, erotyzm, obiekt seksualny)

3.Uczniowie słuchają nagrania utworu „Lubię, kiedy kobieta…” i czytają wiersz samodzielnie podr. s. 149.

4.Analiza i interpretacja wiersza Tetmajera „Lubię, kiedy kobieta…”

a) Kim jest podmiot liryczny? Jaki rodzaj liryki prezentuje wiersz? (najprawdopodobniej mężczyzna, choć formy gram. na to nie wskazują, liryka bezpośrednia)

b) Określenie sytuacji lirycznej. (podmiot liryczny opisuje kobietę w trakcie aktu seksualnego, snuje refleksje nt. doznań, uczuć związanych z aktem seksualnym)

c) Charakterystyka podmiotu lirycznego i jego kochanki – z wykorzystaniem metaplanu (obraz Klimta „Pocałunek” + strzałki odchodzące od postaci kobiety i mężczyzny)

KOBIETA

- bez imienia, niezindywidualizowana

- wygląd – podkreślona jest jej cielesność, zmysłowe piękno (oczy zachodzą mgłą, wargi wilgotne, twarz blednie)

- zachowanie – poddaje się cała aktowi seksualnemu (oniemienie, oddanie, omdlenie)

- przeżywa rozkosz, czuje pożądanie, syci się żądzą, szał erotyczny

- wrażliwa, emocjonalna – wewnętrzne rozdarcie, rozdźwięk między przeżywaniem rozkoszy cielesnych a wstydem, lęk przed słowami

- jest obiektem seksualnym dla mężczyzny

MĘŻCZYZNA

- opisane są tylko fragmenty jego ciała: ramię i usta

- ramię (pojawia się dwukrotnie) jako typowo męski atrybut, siła

- znosi ból wpijających się w jego ciało palców kobiety

- pięciokrotnie powtarza „lubię”, a nie kocham czy uwielbiam (lubić wg definicji słownikowej „czuć sympatię, przywiązanie, znajdować przyjemność”), a zatem brak emocjonalnego zaangażowania, hedonizm

- traktuje kobietę jak obiekt seksualny (zachowanie po akcie seksualnym)

5.Koncepcja miłości ukazana w wierszu (metaplan – serce i odchodzące ...