Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Dagmara Wrona
Konspekt lekcji– technika klasa IV
Temat: Rodzaje ściegów ręcznych-praktyczne zastosowanie
Cele lekcji:
uczeń rozumie:
• pojęcia: estetyka, ściegi ręczne podstawowe i ozdobne, czym jest zawód krawca,
• potrzebę posługiwania się igłą (zarówno przez chłopców, jak i dziewczęta)
uczeń umie:
• dobrać odpowiedni wzór do rodzaju wykonywanej pracy
• dobrać odpowiednie rodzaje tkanin
• prawidłowo rozmieścić formę na tkaninie
• prawidłowo zorganizować stanowisko pracy
• łączyć tkaninę za pomocą ściegów ręcznych
Metody pracy: dyskusja, pokaz, zajęcia praktyczne.
Forma pracy: indywidualna.
Czas pracy: 1x 45 min
Przebieg zajęć:
1. Potrzeba – cel.
Nawiązanie do zagadnień związanych z potrzebą istnienia zawodu krawca. Uświadomienie konieczności radzenia sobie w życiu (nagła potrzeba zszycia ubrania) –potrzeba wzajemnej pomocy.
2. Planowanie pracy.
Nauczyciel poleca materiały: gruba tkanina, nici, igła
∙ narzędzia i przybory: igła, nożyczki, tkanina, nici
Nauczyciel pokazuje plan pracy, poleca przepisać do zeszytów.
Nauczyciel pokazuje i omawia:
∙ prawidłowe wykonanie ściegów
∙ etapy wykonania poszczególnych części pracy
∙ sposoby wykonania ściegów
3. Wykonanie:
Uczniowie pracują zgodnie z planem pracy. Nauczyciel sprawdza w czasie pracy poprawność wykonywania zadania, udziela wskazówek indywidualnych, czuwa nad rytmicznością pracy.
4. Kontrola i ocena:
Nauczyciel wystawia oceny cząstkowe biorąc pod uwagę:
∙ funkcjonalność wyrobu
∙ wykorzystanie założeń projektowych
∙ zgodność z projektem
∙ organizację stanowiska pracy
∙ dokładność i estetykę pracy
∙ prawidłowe wykonanie ściegów podstawowych i ozdobnych
∙ zaangażowanie w pracy
5. Zakończenie:
Nauczyciel poleca uporządkować stanowiska pracy.