Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
mgr Justyna Gawlikowska
Konspekt lekcji przyrody w klasie V szkoły podstawowej
Temat lekcji: Budowa i funkcje naczyń krwionośnych.
Cele lekcji w zakresie:
a) zapamiętania i zrozumienia wiadomości
Uczeń
• rozpoznaje rodzaje naczyń krwionośnych (tętnice, żyły, naczynia włosowate)
• omawia budowę naczyń krwionośnych
• wymienia różnice w budowie tętnic, żył i naczyń włosowatych
• podaje kierunek przepływu krwi przez naczynia krwionośne
• omawia funkcje naczyń krwionośnych
• charakteryzuje rolę zastawek
b) kształtowania umiejętności manualnych i intelektualnych
Uczeń
• podaje różnice w budowie poszczególnych naczyń krwionośnych
• określa kierunek przepływu i ciśnienia krwi wewnątrz poszczególnych naczyń krwionośnych
• określa rolę zastawek i konsekwencję nieprawidłowego ich działania
• przeprowadza obserwację mikroskopową
• wykonuje rysunek spod mikroskopu
c) kształtowania postaw, przekonań i zainteresowań
• przekonanie, że układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym
• kształtowanie postawy badawczej ucznia.
Metoda nauczania: pogadanka, wykład, elementy metody laboratoryjnej
Środki dydaktyczne: mikroskop, preparaty mikroskopowe przedstawiające przekrój poprzeczny przez żyły i tętnice, tabela – porównanie naczyń krwionośnych
Formy organizacyjne pracy na lekcji: I, G
Strategie nauczania: A
Typ lekcji: lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania
Literatura dla nauczyciela:
1. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Podręcznik dla klasy 5 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
2. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Zeszyt ćwiczeń dla klasy 5 szkoły podstawowej. Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
3. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Poradnik dla nauczyciela klasy 5 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Sprawdzenie obecności.
2. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od powtórzenia wiadomości. Nauczyciel przypomina, że tematem ostatniej lekcji był skład i rola krwi. Zadaje uczniom pytania:
• Czym jest krew?
• Z czego składa się krew?
• Co to jest osocze? Z czego się składa? Jakie elementy morfotyczne krwi możemy wyróżnić?
• Gdzie powstają krwinki czerwone? Jaki mają kształt? Czy posiadają jądro? Jaką pełnią funkcję?
• Jak nazywamy czerwony barwnik znajdujący się w krwinkach czerwonych? Jaką on pełni funkcję?
• Gdzie powstają krwinki białe? Czy posiadają jądro? Jaką pełnią funkcję?
• Gdzie powstają płytki krwi? Jaki mają kształt? Czy posiadają jądro? Jaką pełnią funkcję?
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel zadaje pytania:
• Co tworzy układ krwionośny? (Spodziewana odpowiedź: układ krwionośny tworzą serce i naczynia krwionośne).
• Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym. Co to oznacza? (Spodziewana odpowiedź: krew krąży wyłącznie w sercu i naczyniach krwionośnych, nie wylewa się do jam ciała).
• Jakie są rodzaje naczyń krwionośnych? (Spodziewana odpowiedź: tętnice, żyły, naczynia włosowate).
Nauczyciel wyjaśnia, że tematem dzisiejszej lekcji będzie budowa i funkcje naczyń ...