Dodaj publikację
Autor
Justyna Gawlikowska
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
89

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty Skład i rola krwi jest przeznaczony dla klasy V szkoły podstawowej. Konspekt obejmuje następujące zagadnienia: skład krwi: osocze i elementy morfotyczne (erytrocyty, leukocyty, trombocyty), miejsce powstawania elementów morfotycznych krwi, budowa i funkcje poszczególnych krwinek, funkcje krwi.
 Pobierz (doc, 95,0 KB)

Podgląd treści


mgr Justyna Gawlikowska

Konspekt lekcji przyrody w klasie V szkoły podstawowej

Temat lekcji: Skład i rola krwi.

Cele lekcji w zakresie:
a) zapamiętania i zrozumienia wiadomości
Uczeń:
• omawia skład krwi: osocze i elementy morfotyczne (erytrocyty, leukocyty, trombocyty)
• wskazuje miejsce powstawania elementów morfotycznych krwi
• omawia budowę i funkcje poszczególnych krwinek
• wyjaśnia, jaką rolę pełni krew

b) kształtowania umiejętności manualnych i intelektualnych
Uczeń:
• dostrzega zależności między budową erytrocytów a pełnioną przez nie funkcją
• rozpoznaje elementy morfotyczne krwi

c) kształtowania postaw, przekonań i zainteresowań
• przekonanie, że krew pełni bardzo ważne funkcje
• kształtowanie postawy badawczej ucznia.

Metoda nauczania: pogadanka, elementy metody laboratoryjnej

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające elementy morfotyczne krwi, schemat ilustrujący skład krwi, tabelka (porównanie krwinek), mikroskopy, preparaty mikroskopowe elementów morfotycznych krwi

Formy organizacyjne pracy na lekcji: I, G

Strategie nauczania: A

Typ lekcji: lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania

Literatura dla nauczyciela:

1. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Podręcznik dla klasy 5 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.

2. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Zeszyt ćwiczeń dla klasy 5 szkoły podstawowej. Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.
3. E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson, Przyrodo, witaj! Poradnik dla nauczyciela klasy 5 szkoły podstawowej, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2006.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca
1. Sprawdzenie obecności.
2. Nauczyciel rozpoczyna lekcję od nawiązania do nowego tematu lekcji. Nauczyciel mówi, że na dzisiejszej lekcji zajmiemy się składem i rolą krwi. Podaje temat lekcji: ,,Skład i rola krwi”.

Faza realizacyjna
Po zapisaniu przez uczniów tematu, nauczyciel zadaje pytania:
• Czym jest krew? (Spodziewana odpowiedź: krew to tkanka łączna płynna)
• Ile jest krwi w organizmie dorosłego człowieka? (Spodziewana odpowiedź: w organizmie dorosłego człowieka jest 5,5 l krwi).
• Z czego składa się krew? (Spodziewana odpowiedź: krew składa się z osocza i elementów morfotycznych - krwinek).
• Co to jest osocze? Z czego się składa? (Spodziewana odpowiedź: osocze to substancja międzykomórkowa zawierająca wodę, białka, tłuszcze, hormony, witaminy, sole mineralne). Nauczyciel zwraca uwagę, że osocze pozbawione białka fibrynogenu to surowica. Surowica krwi nie krzepnie.

Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi rysunki przedstawiające elementy morfotyczne krwi oraz prosi o dokładne przyjrzenie się im.

A B

C D E F G

A – krwinki czerwone; B – płytki krwi; C, D – krwinki białe: agranulocyty C – monocyt, D – limfocyt; E, F, G – krwinki białe: granulocyty E - zasadochłonny, F - kwasochłonny , G - obojętnochłonny.

• Na poprzedniej lekcji oglądaliście preparaty krwi pod mikroskopem. Jakie elementy morfotyczne krwi możemy wyróżnić ...