Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Musiał
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
149

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji wychowawczej w gimnazjum.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
W KLASIE I GIMNAZJUM

Miejsce: Gimnazjum
Klasa: I
Temat: Nałogi czy silna wola i zdrowie?

Cele nauczania w kategoriach czynności uczniów:

I. WIADOMOŚCI:

A)Uczeń zna:
- Przyczyny i skutki nałogów,

B)Uczeń rozumie:
- znaczenie poczucia własnej wartości
- potrzebę pozytywnego nastawienia do siebie i do swojego życia

II. UMIEJĘTNOŚCI:

C)Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych ):
- włączyć się w dyskusję na znany przez niego temat
-
D)Uczeń potrafi ( stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych ):
- przygotować scenkę na zadany przez nauczyciela temat,
- wyciągać wnioski z dyskusji.

TOK LEKCJI:
1. Faza przygotowawcza:
a) sprawdzenie obecności,
b) przygotowanie sali do zajęć.

2. Lekcja właściwa:
Zebranie informacji od uczniów na temat ich zajęć pozaszkolnych:
- Czym zajmujesz się poza szkołą i przygotowaniem do lekcji?
- Czy masz jakieś interesujące zajęcia?
- Jaki jest twój plan dnia?
Po dyskusji nauczyciel mając rozeznanie, którzy uczniowie wypełniają swój czas twórczymi zajęciami, a którzy nie, dzieli klasę na trzy grupy:
I grupa - uczniowie o dużych zainteresowaniach (np. sport, języki obce, malarstwo, kolekcjonerstwo, taniec, muzyka, inne)
II grupa - uczniowie z małą ilością zainteresowań
III grupa - uczniowie bez zainteresowań

Zadaniem grup jest zaprezentowanie swoich zainteresowań w formie pantomimy (pokazanie czynności ciałem).
Nauczyciel obserwuje każdą grupę i omawia to co przedstawili. Zwraca uwagę na różnicę dynamiki ciał w grupach. Pyta uczniów:
- co dają im zainteresowania,
- które z zajęć powodują ich dobre samopoczucie i nabieranie pewności siebie,
- jak się czują, gdy odnoszą sukces, który zawdzięczają sobie,
- jak się czują ci uczniowie, którzy nie maja określonych zainteresowań? Co robią?
• Nauczyciel wraz z uczniami formułuje wniosek z dyskusji:
Np. Nuda powoduje niechęć do życia. Z czasem człowiek nie jest z siebie zadowolony. Szybciej naraża się na krytykę innych. Szuka zapomnienia w nałogach (alkohol, papierosy, narkotyki) i akceptacji w grupach, do których należą podobni do niego ludzie.
• Nauczyciel zadaje uczniom aby ułożyli zdanie z rozsypanki kołowej i następnie wypowiedzieli się jak rozumią to powiedzenie.

W zdrowym ciele

zdrowy duch.
[pic]
• Nauczyciel wraz z uczniami formułuje wnioski i postanowienia:
Nie ulegnę nałogom jeśli:
myślę pozytywnie o sobie i innych
codziennie żyję z planem zajęć
dbam o czystość swojego ciała i umysłu
mam porządek w swoim pokoju
pomagam rodzinie w obowiązkach domowych
codziennie sprawię przyjemność choć jednej osobie
poszukam ciekawych zainteresowań rozwijam pasję życiową
wiem, że sport daje mi siłę i zdrowie, więc chętnie go uprawiam
przed snem pomyślę o swoich czynnościach w ciągu dnia, aby rozliczyć się przed samym sobą i z zadowoleniem móc uśmiechnąć się do ...