Dodaj publikację
Autor
Maria Nicko
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
108

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji - plastyka kl. IV - Waza grecka. Statyka i dynamika w kompozycji plastycznej.
 Pobierz (doc, 24,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI
- PLASTYKA– klasa IV - Maria Nicko

TEMAT :Waza grecka. Statyka i dynamika w kompozycji plastycznej.

Cele operacyjne - uczeń:
- rozumie pojęcia: statyka i dynamika w kompozycji plastycznej,
- potrafi zakomponować pracę plastyczną nawiązującą do sztuki greckiej
Cele –wiedza i umiejętności:-
- odczytuje różne teksty kultury ( w tym dzieła malarskie),
- rozumie pojęcia : świat przedstawiony, rytm,
- posługuje się czynnie terminami związanymi z plastyką: kompozycja plastyczna,
- omawia prace, wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić,
- analizuje i ocenia wynik pracy,
- rozwiązuje zadanie za pomocą prostego schematu,
- samodzielnie wykonuje swoją pracę,
- zachowuje zgodność wypowiedzi plastycznej z tematem,
- utrwala pojęcia poznane na lekcji,
- utrzymuje porządek na stanowisku pracy.
Czas- 1 godzina lekcyjna
Forma : indywidualna,
zbiorowa
Metoda: pogadanka, prezentacja, rozmowa nauczająca ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela, prezentacja prac uczniów
Materiały : podręcznik, papier kolorowy czarny i czerwony, klej, plansze, wycięte czarne i czerwone wazy.
Technika- wyklejanka czarna na czerwonej wazie lub wyklejanka czerwona na czarnej wazie

Tok lekcji :
1. Przywitanie uczniów. Wprowadzenie do tematu.- Przypomnijcie mi –co jest kompozycją? Dzisiaj też będziemy wykonywać kompozycję plastyczną. Uczyliśmy się na poprzedniej lekcji o sztuce starożytnej Grecji. Mówiliśmy o architekturze i rzeźbie greckiej. Teraz kilka zdań - o malarstwie wazowym w starożytnej Grecji.
2. Podanie tematu lekcji. Dzisiaj wykonacie kompozycję plastyczną - statyczną albo dynamiczną na „wazie greckiej”.
Zapis tematu na tablicy : Waza grecka. Statyka i dynamika w kompozycji plastycznej.
3. Rozwinięcie, omówienie. Mówiłam wam, że wazy greckie miały przeróżne kształty
i w zależności od kształtu różnie się nazywały i różne miały przeznaczenie. Wyjaśnijmy sobie co to jest statyka i dynamika. Kompozycja statyczna - oparta jest na liniach pionowych i poziomych, sprawia wrażenie bezruchu.
Kompozycja dynamiczna – oparta jest na liniach ukośnych, sprawia wrażenie ruchu.
Przy omawianiu świątyni greckiej mówiliśmy o rytmie. (...coś co się powtarza.)
Na wazach greckich o różnym kształcie wykonacie kompozycję plastyczną – statyczną albo dynamiczną.
UWAGA - to może być kompozycja z pasków- prostokątów, kwadratów, kółek, trójkątów, przedstawiająca sportowca z dzisiejszych czasów... możecie też ozdobić swoją wazę kompozycją rytmiczną- pokaz przykładów.
4. Praca twórcza uczniów. W trakcie pracy korekta zbiorowa i indywidualna
5. Porządkowanie swoich miejsc pracy
6. Wystawka, wspólne omawianie i ocenianie prac.