Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
przedszkole@raabe.com.pl
Scenariusz dla grupy 3-latków
Temat: Odkrywamy, że stanowimy jedność
Cele główne:
kształtowanie przynależności do grupy,
uczenie tolerancji i akceptacji innych osób,
Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje bliskie kontakty z rówieśnikami,
uczy się zasad współżycia w grupie,
akceptuje siebie i inne dzieci,
szanuje myśli i uczucia innych (uczy się tolerancji),
bierze odpowiedzialność za siebie i innych,
czuje się ważnym członkiem grupy.
Metody:
podaniowa,
pokazowa,
zadaniowa
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie według bajki Ezopa „Koguty i kuropatwa”, ilustracje do opowiadania, historyjka obrazkowa, kredki, skakanki, koła kula-hop, szarfy, gazety, paczka z cukierkami, muzyka, duży arkusz papieru, farby.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Czynności realizatora i uczestników
Środki dydaktyczne
Zabawa orientacyjno – porządkowa „Powitania”. Dzieci stoją w kole. Nauczyciel wita je, podając przykłady czynności, które sprawiają przyjemność np. Witam dzieci, które mają dzisiaj dobry humor: Witam dzieci, które lubią jeść lody; Witam dzieci, które lubią się bawić; itp. Dzieci, które uznają, że zostały powitane wbiegają do środka koła machając w górze rękami, a następnie wracają na swoje miejsca.
Wysłuchanie opowiadania ilustrowanego przez nauczyciela „Koguty i kuropatwa” według bajki Ezopa. Rozmowa na temat opowiadania:
- Dlaczego koguty były rozgniewane?
- Jak czuła się kuropatwa?
- Co powiedziała kuropatwa kogutom?
- Czego uczy nas to opowiadanie? Itp.
Opowiadanie, ilustracje
Zabawa „Przeprowadź mnie”. Nauczyciel prosi, aby dzieci dobrały się parami i ujęły swojego partnera pod ramię. Dzieci wyznaczają sobie role – jedno jest osoba niewidomą (zamyka oczy) a drugie jest przewodnikiem. Przewodnik stara się tak poprowadzić niewidomego, by ten bezkolizyjnie dotarł na miejsce omijając przy tym przeszkody. Utrudnieniami mogą być rozłożone przez nauczyciela koła, skakanki, szarfy. Po wykonaniu ćwiczenia następuje zamiana ról – teraz niewidomy jest przewodnikiem. Na zakończenie ćwiczenia nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Jak czuli się w roli „niewidomego” i „przewodnika”?
- W jakiej roli czuli się bezpieczni?
Nauczyciel podkreśla znaczenie udzielania pomocy w grupie.
Skakanki, koła hula-hop, gazety, szarfy
„Historyjka obrazkowa”. Ułożenie w odpowiedniej kolejności obrazków ilustrujących wcześniej usłyszane opowiadanie „Koguty i kuropatwa”. Pokolorowanie obrazka, który ukazuje szczęśliwe zakończenie historii. Dzieci mogą wypowiadać się na temat opowiadania. Zamiast historyjki obrazkowej można użyć pociętego obrazka na kilka części i poprosić dzieci o złożenie go w całość.
Historyjka obrazkowa, klej, kredki
Zabawa „Muzyczna paczka”. Dzieci siedzą w kole i podają sobie paczkę z cukierkami w takt muzyki. Gdy prowadzący wyłączy muzykę, dziecko, które trzymało paczkę zaczyna ją rozpakowywać. Kiedy znów usłyszy muzykę, musi paczkę podać dalej. Kto rozwiąże ją do końca, częstuje wygraną wszystkie dzieci.
Paczka z cukierkami, muzyka
Praca plastyczna „ Zaczarowane dłonie ...