Dodaj publikację
Autor
Ilona Woźnica
Data publikacji
2012-05-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
64

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4 letnich pt. "Kto zjada orzeszki?".
 Pobierz (doc, 22,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data:
Grupa wiekowa: 3,4 - latki
Temat dnia: „Kto zbiera orzeszki?”
Opracowała: Ilona Woźnica

Cele główne:
• dbanie o dobre samopoczucie dzieci
• rozwijanie umiejętności porozumiewania się
• budzenie zainteresowania czytaniem czy pisaniem
• rozwijanie umiejętności związanych z poznawaniem zwierząt
• utrwalanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu i poza nim
• rozwijanie orientacji przestrzennej
• wyrabianie dbałości o ład i porządek
• motywowanie do zgodnego udziału w życiu przedszkola
• motywowanie do dbałości o sprawność fizyczną
• rozwijanie umiejętności zapewniających bezpieczeństwo sobie i innym

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wypowiada się na forum grupy
• uważnie słucha opowiadań i bajek
• nazywa niektóre zwierzęta żyjące w różnych środowiskach dostępnych pośredniej obserwacji
• wskazuje pożywienie charakterystyczne dla danego zwierzęcia
• bierze aktywny udział w zabawach ruchowych i integracyjnych
• odkłada zabawki i rzeczy na swoje miejsce po zakończeniu zabawy
• szanuje rzeczy osobiste innych dzieci i dorosłych
• przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu i jego otoczeniu

Środki dydaktyczne: bajki Beaty Bielskiej pt. „Pan Wiewiórka”, ilustracje zwierząt, karty pracy czterolatka.

Metody pracy (W. Okoń):
·         asymilacji wiedzy (pogadanka, objaśnienie)
·         waloryzacyjna (ekspesyjna)
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna

Przebieg zajęć porannych:
1.      Zabawy dowolne, ulubioną zabawką. Nauczycielka dba o bezpieczeństwo dzieci, rozwiązuje konflikty, pomaga wazie trudności.
2. Zabawa ruchowa pt. „Jeże na spacerze”
Dzieci są jeżami, które zbierają listki do wyścielenia norki na zimę. Chód na czworakach, przejście do leżenia na plecach, ręce i nogi uniesione w górę, kołysanie się na boki – jeże nabijają liście na kolce. Przejście do czworakowania – jeże zanoszą liście do norki.

Przebieg zajęć głównych:
1. Wprowadzenie dzieci do zajęć: omówienie ich przebiegu.
2. Przeprowadzenie zestawu ćwiczeń gimnastycznych nr 8 (przewodnik metodyczny str. 87). Kształcenie zwinności i ogólnej sprawności, wzmocnienie mięśni rąk i nóg, przestrzeganie reguł zabawy.
-”Zajączki” - zabawa orientacyjno – porządkowa
-”Drzewa na wietrze” - ćwiczenie ramion
-”Żabki chowają się w stawie” - zabawa z elementem podskoku
-”Jeże zbierają liście” - zabawa z czworakowaniem
-”Ślimak chowa się w skorupce” - ćwiczenie tułowia
-”Idą niedźwiedzie” - zabawa z elementem równowagi
-”Ptaki” - zabawa bieżna
-”Zwierzęta idą spać” - ćwiczenie uspokajające
3. Słuchanie bajki Beaty Bielskiej pt. „Pan Wiewiórka”. Pogadanka na jego temat, kierowana przez nauczyciela. Dziecko uważnie słucha, a podczas rozmowy stara się dostosować ton głosu do sytuacji.
4. Oglądanie ilustracji zwierząt, które występowały w bajce. Rozmowa na ich temat (wygląd, sposób odżywiania, miejsce zakładania gniazd), kierowana przez nauczyciela. Szczególne zwrócenie uwagi na postać wiewiórki.
5. Ćwiczenia wyrabiające orientację w przestrzeni, kształtujące relacje ja – moje otoczenie, z pomocą orzeszka. (wg. książki E. Gruszczyk- Kolczyńskiej pt. „Dziecięca matematyka”).

Przebieg zajęć popołudniowych:
1. Poobiedni odpoczynek. Leżakowanie: dzieci mają okazję ...