Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Barbara Szpunar
Konspekt katechezy na Wielki Post dla
klasy IV
I CZĘŚĆ OGÓLNA
Temat: Wielki Post jest czasem nawrócenia.
Cel dydaktyczny: ukazanie modlitwy, postu i jałmużny jako dróg nawrócenia
Cel wychowawczy: zmotywowanie
- do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żalów w
lokalnym kościele i rekolekcji,
- do walki z osobistymi wadami i skłonnością do ulegania słabością,
- do wspierania bliźnich potrzebujących pomocy.
Cele operacyjne: uczeń wyjaśnia znaczenie Wielkiego Postu,
uczeń czuje potrzebę troski o nieśmiertelna duszę,
uczeń zna drogi nawrócenia,
uczeń stosuje poznane czyny pokutne w praktyce życia codziennego
PLAN KATECHEZY
1.Czynności wstępne.
2. Wprowadzenie w temat przez posłużenie się rekwizytami celem odkrycia prawdy o właściwościach ciała i duszy.
3. Krótkie przypomnienie i uzupełnienie wiadomości w Wielki Poście podsumowane umieszczeniem na tablicy plansz z napisami.
4. Odkrycie i zapis tematu.
5. Rozwinięcie przez odkrycie i szerokie objaśnienia czynów pokutnych metodą rozmowy kierowanej.
6. Podsumowanie wiadomości przez zredagowanie notatki na tablicy i w zeszytach uczniowskich.
7. Zadanie domowe.
8. Zakończenie katechezy: chóralne odśpiewanie piosenki „Święty uśmiechnięty” jako wyraz dążenia do nawrócenia w czasie Wielkiego Postu.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, śpiew chóralny, praca w grupach
Środki dydaktyczne: rekwizyty, plansze z napisami, Pismo Święte, płyta z nagraniem piosenki zespołu Arka Noego
II CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA
Ogniwa lekcji
Metody, formy, środki dydaktyczne
Czynności katechety
Czynności ucznia
Czynności wstępne
-modlitwa
Zajęcia klasowo-lekcyjne
Forma zbiorowa
Pozdrowienie uczniów
Któryś za nas cierpiał rany…
Odpowiedź na pozdrowienie
Wspólna modlitwa
Wprowadzenie w temat
Motywacja
Krótkie przypomnienie i uzupełnienie wiadomości
Pokaz
Plansze z cytatami Pisma Świętego
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię
(Mk 1,15)
Prochem jesteś i w proch się obrócisz
(Rdz 3, 17-19)
Demonstruję dekoracyjną szkatułkę i biżuteryjny drobiazg ze złota.
Proszę o opisanie rekwizytów.
Doprowadzam do zrozumienia symboliki prezentowanych rekwizytów.
Uświadamiam uczniów że ludzie bardzo troszczą się o ciało, a niewiele o duszę.
Jak ludzie troszczą się o ciało?
Jak troszczymy się o duszę?
Do uczniów kieruję pytania.
-Kiedy rozpoczyna się Wielki Post?
-Jak długo trwa?
-Jaki obrzęd odbywa się w kościele?
-Co mówi kapłan?
Zapisuję temat:
Wielki Post jest czasem nawrócenia.
Opisuje szkatułkę
Określają symbolikę rekwizytów
Wnioskuję o potrzebie zatroszczenia się o duszę
Odpowiadają na pytania.
Zapisują temat w zeszycie
Rozwinięcie zagadnienia
Podsumowanie wiadomości
Odniesienie poznanych treści do życia
Rozmowa kierowana
Praca w grupach
Dokonuję opracowania materiału przez odkrycie i objaśnienie czynów pokutnych prowadząc rozmowę kierowaną.
-Jaka jest najważniejsza droga nawrócenia?
-Jak modlimy się w czasie Wielkiego Postu?
-O co prosimy w modlitwie?
Zapisuję wyraz: przebaczenie, miłosierdzie
-Co ...