Dodaj publikację
Autor
Zofia Babik-Pietras
Data publikacji
2012-05-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
357

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z edukacji matematycznej w klasie III - rozwiązywania zadań tekstowych metodą kruszenia.
 Pobierz (docx, 308,9 KB)

Podgląd treści

Prowadząca: Zofia Babik-Pietras

Klasa: IIIa Hospitacja diagnozująca

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej

Cykl tematyczny: Wkrótce Święta Bożego Narodzenia.

Temat dnia: Wszystko co powinieneś wiedzieć o Świętach Bożego Narodzenia.

Temat: Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

Cel ogólny: Sprawdzenie u uczniów umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą kruszenia.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

potrafi poprawnie obliczyć działania na dodawanie, odejmowanie,

mnożenie, dzielenie w zakresie 100

potrafi ułożyć pytania i działania do zadania bazowego

umie dostrzec w zadaniu informacje nie podane wprost, ale wynikające

z pozostałych danych

- współpracuje w grupie

Metoda:

zadaniowa

praktycznego działania

Formy pracy:

grupowa jednolita

grupowa zróżnicowana

indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

logograf, treść zadań bazowych, karty do pracy grupowej, karty pracy

indywidualnej.

Przebieg zajęć

Rozwiązanie logografu:

81-78 =

(28:7)3 =

(54-9):5 =

37-8 =

13+5-1 =

(43+6):7 =

15+5-6 =

Wyznaczone pola utworzą rozwiązanie

UMIEMY ROZWIĄZYWAĆ.......................................................

Liczby, które są rozwiązaniem wpisz do kratek logografu- Umiemy rozwiązywać zadania

2.Wspólne rozwiązanie zadania metodą kruszenia – zadanie bazowe:

Na uroczystość klasową przygotowano 6 małych stolików 4-osobowych

i 4 stoliki duże 8-osobowe.

3.Układanie przez dzieci pytań szczegółowych typu:

ile osób usiądzie przy stolikach małych?

ile osób usiądzie przy stolikach dużych?

dla ilu osób przygotowano miejsca?

których stolików jest więcej?

o ile mniej osób usiądzie przy stolikach małych?- itp.

Układanie do pytań działań i obliczanie wyników typu:

64=24

48=32

64+48=52

6-4=2

48-64=8

4.Sprawdzenie sensowności i poprawności ułożonych pytań poprze ich analizę, układanie do nich działań i obliczanie wyników.

5.Rozwiązywanie zadań tekstowych w grupach.

Zadania bazowe:

Mama kupiła prezenty dla dzieci 3 czapki po 8zł i 4 lalki po 9zł. Do kasy dała 100zł.

Pytania szczegółowe typu:

ile kosztowały czapki?

ile mama zapłaciła za lalki?

ile pieniędzy zostało mamie?

o ile droższe były lalki od czapek?

dla ilu dzieci mama kupiła prezenty?- itp.

Układanie do nich działań i obliczanie wyników:

38=24

49=36

100-(24+36)=40

36-24=12

3+4=7

- Ala miała 6 znaczków z Mikołajami o nominałach 9 złotowych, a jej koleżanka Ola 7 podobnych znaczków o nominałach 3 razy niższych niż Ala.

Pytania szczegółowe typu:

ile kosztowały znaczki Ali?

ile kosztowały znaczki Oli?

ile kosztowały znaczki dziewczynek?

o ile droższe znaczki miała Ala?

ile razem znaczków miały dziewczynki?- itp.

Układanie do nich działań i obliczanie wyników:

69=54

7(9:3)=21

54+21=75

54-21=33

6+7=13

W ogrodzie liczącym 100 choinek wycięto 7 rzędów po 5 choinek, a w to ...