Dodaj publikację
Autor
Ewa Krawętek
Data publikacji
2012-05-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
117

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klasy I (edukacja wczesnoszkolna) wraz z załącznikami.
 Pobierz (doc, 155,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY I

TEMAT: Poznajemy Warszawę – stolicę Polski.

Data realizacji : 14.05.2012r.

CELE GŁÓWNE:

▪ Zapoznanie dzieci z baśniowym wątkiem powstania nazwy Warszawy, herbem i jej wybranymi zabytkami;

▪ Rozwijanie zainteresowań pięknem naszego kraju;

▪ Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi;

CELE OPERACYJNE: (dziecko...)

▪ Uważnie słucha wypowiedzi innych i sam wypowiada się formułując poprawne wypowiedzi pod względem gramatycznym;

▪ Pokazuje na mapie Warszawę;

▪ Rozumie znaczenie pojęcia „stolica”;

▪ Zna wygląd herbu miasta Warszawa i niektóre jego zabytki;

METODY:

Czynne - kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.

Słowne - rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje.

Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY PRACY

Indywidualna jednolita

Zbiorowa jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

mapa fizyczna Polski, kontury mapy Polski dla każdego dziecka, napis WARSZAWA, szyfrogram dla każdego dziecka, ilustracje przedstawiające różne miejsca w Warszawie i jej zabytki – prezentacja multimedialna, ilustracja przedstawiająca herb Warszawy, kartoniki z napisami „TAK”, „NIE” dla każdego dziecka, karty pracy cz.4 Nowe już w szkole, radioodtwarzacz, płyta z piosenką Jedzie pociąg z daleka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna

1. Krótkie powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć (rozmowa o Krakowie – położenia miasta na mapie, zabytki)

2. Wprowadzenie w tematykę bieżących zajęć – rozkodowanie szyfru. (zał. 1)

N: Dzisiaj chciałaby porozmawiać z wami o pewnym mieście, które pełni bardzo ważną rolę w naszym kraju. Jakie to miasto, dowiecie się po rozwiązaniu zagadki , którą dla was przygotowałam.

W górnej tabeli macie różne znaczki. Każdemu z nich odpowiada inna litera.

W tabeli dolnej macie też tabelkę, w której jest kilka wybranych znaczków. Dobierzcie do nich odpowiednie litery, a dowiecie się, a dowiecie się jakie miasto odwiedzimy.

Dz: rozkodowują szyfr, a następnie jedno wyznaczone dziecko zapisuje rozwiązanie na tablicy.

II. Część zasadnicza

1. Pokaz na mapie Polski Warszawy.

N: Kto z was potrafi wskazać na mapie Warszawę?

(Dz: Jeśli są chętni, to podchodzą do mapy i pokazują na nie położenie Warszawy)

N: Nad jaką rzeką leży to miasto?

Dz. Nad Wisłą.

2. Odnalezienie na mapkach konturowych Polski Warszawy i wpisanie nazwy miasta. (zał. 2)

N: Przed wami leżą małe mapki konturowe Polski. Kropkami zaznaczono kilka większych miast Polski. Spróbujcie odnaleźć na tych mapkach miejsce położenia Warszawy i wpiszcie tam nazwę tego miasta. Pamiętajcie o wielkiej literze.

(Dz: Wykonują polecenie. Mapki zostaną też wykorzystane na kolejnych zajęciach, podczas poznawania kolejnych miast).

3. Wyjaśnienie pojęcia: Warszawa – stolica Polski

N: Na początku zajęć powiedziałam, że porozmawiamy o mieście, które pełni bardzo ważną rolę w naszym kraju. Czy wiecie jaką rolę pełni Warszawa?

Dz: (lub nauczyciel) Jest stolicą kraju.

N: A ...