Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY W KL. VI b
Temat: Poznajemy mroźną tajgę i tundrę.
Hasło programowe:
Poznajemy krajobrazy naturalne w różnych strefach klimatycznych Ziemi.
Cele edukacyjne lekcji:
Uczeń:
wyjaśnia terminy: tajga i tundra,
wskazuje na mapie obszary występowania tajgi i tundry,
określa cechy klimatu i krajobrazu tajgi i tundry,
poznaje florę i faunę tajgi i tundry,
charakteryzuje warunki życia człowieka.
Postawy:
Kształtowanie postawy racjonalnego gospodarowania zasobami Ziemi
Metody pracy:
informacyjna
poszukująca
operatywna
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
Środki dydaktyczne:
zeszyt
zdjęcia
mapy: ścienna i konturowa
karty pracy
fragment filmu
tekst źródłowy
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Zapoznanie z celami lekcji.
Oglądanie fragmentu filmu dot. tematu zajęć, jako wprowadzenie do lekcji.
Faza realizująca
Wskazanie na mapie świata obszarów, o których będzie mowa na zajęciach.
Nazywanie i zapisywanie obszarów tajgi i tundry na karcie pracy (zad. 1).
Nauczyciel określa problem zawarty w pytaniu: Jakimi cechami wyróżnia się tajga i tundra?
Na podstawie informacji zamieszczonych w teście źródłowym uczniowie indywidualnie uzupełniają karty pracy (zad. 2).
Uczniowie przedstawiają wyniki pracy.
Uczniowie umieszczają zdjęcia roślin i zwierząt w odpowiednie miejsca na tablicy.
Faza podsumowująca
1. Podsumowanie pracy uczniów i ocena.
2. Uporządkowanie stanowiska pracy.
3. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.
Opracowała : Lucyna Mazur
Tekst źródłowy
Tajga – to lasy iglaste strefy umiarkowanej chłodnej. Ich drzewa mają zamiast liści igły, których przeważnie nie zrzucają na zimę i dobrze znoszą mrozy. Wśród gatunków drzew przeważają: sosny, świerki, jodły, limby i modrzewie. Rosną one wolno, nawet do 400 lat. Elementem krajobrazu tajgi są również torfowiska (woda pochodzi z odtajania wiecznej zmarzliny).
Zwierzętami żyjącymi w tajdze są: łosie, jelenie, tygrysy syberyjskie, renifery, gronostaje, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, sobole, wilki, niedźwiedzie, jastrzębie, owady.
Klimat tajgi: długie i ostre zimy (poniżej - 40 ̊ C), lato ciepłe (20 ̊ C), ale krótkie. Opady są niewielkie.
Obszar tajgi jest raczej słabo zamieszkały przez człowieka. Na południu, gdzie klimat jest mniej ostry rozwija się rolnictwo. Ludność (Jakuci, Lapończycy) zajmuje się głównie hodowlą reniferów i zwierząt futerkowych, rybołówstwem i myślistwem.
Naturalnym bogactwem tajgi jest drewno. W niektórych regionach wyrąb lasów stanowi zagrożenie. Kraje na których obszarze rośnie tajga, są czołowymi producentami drewna i papieru. Innym zagrożeniem jest rozwój przemysłu bazującego na licznych odkrytych tu bogactwach mineralnych: rudach metali, złocie, gazie ziemnym, ropie naftowej i węglu kamiennym. Eksploatacja surowców zniszczyła wiele hektarów lasów.
Tundra – bezleśna kraina porośnięta mchami i porostami oraz nielicznymi gatunkami karłowatych krzewów i krzewinek. Można spotkać: wrzosy, żurawiny, wierzbę polarną, brzozę karłowatą i ...