Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć profilaktyczno-wychowawczych dla klasy 6 szkoły podstawowej
Temat: Telewizja i Internet w moim życiu. Czy mogę się od nich uzależnić?
Czas zajęć: 90 minut
Cel główny zajęć:
zapoznanie uczniów z zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego wykorzystywania z telewizji, komputera – Internetu i ustalenie sposobów zapobiegania.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z możliwości komputera
zna objawy uzależnienia od komputera, Internetu, telewizji.
potrafi rozpoznać zagrożenie płynące z nadużywania komputera, telewizji itp.
znaleźć ciekawy sposób spędzania wolnego czasu nie przed komputerem itp.
Metody: miniwykład, ćwiczenia aktywizujące, burza mózgów, dyskusja
Formy: praca indywidualna, praca w grupach
Pomoce: kartki, pisaki, szary papier, frag. filmu „Charlie i fabryka czekolady”
Przebieg lekcji:
Powitanie.
Przedstawienie celu lekcji. Mówię uczniom, że będziemy rozmawiać o pewnych formach spędzania czasu, zastanowimy się nad korzyściami i stratami, które wypływają z korzystania z telewizji, komputera i Internetu.
Ćwiczenie. Tajemnicze pudło
W kartonie znajdują się różne przedmioty symbolizujące różne formy spędzania czasu. Mogą to być wycinki z gazet, zdjęcia, maskotka psa, płyta CD, liść, książka, piłka itp. Uczniowie pojedynczo podchodzą do pudła, przez otwór wyciągają jakąś rzecz. Określają, co symbolizuje dany przedmiot, jaką formę spędzania czasu.
Ćwiczenie. Moje ulubione zajęcie
Uczeń wstaje i za pomocą pantomimy kończy zdanie: W wolnym czasie lubię… Np. grać na komputerze, w siatkówkę, piłkę nożną itd. Pozostałe dzieci odgadują przedstawiane zajęcie. (*Można poprosić 4-5 uczniów o pokazywanie.)
Każdy z uczniów odpowiada na karteczce na pytanie: Ile czasu dziennie spędzasz przed komputerem i telewizorem? (np.: K –3 godz., TV – 2 godz.). Wspólne oceniamy, czy to dużo czy mało, obliczamy średnią kl. i ustalenie, czy to dużo czy mało.
Dyskusja: Czy w dzisiejszym świecie można się obyć bez Internetu czy TV? Jakie są korzyści korzystania z nich? Uczniowie w parach (ewent. w czwórkach) zapisują, jakie są zalety – samoprzylepne karteczki przyczepiają po jednej stronie tablicy.
Uczniowie podają skojarzenia do słowa: uzależnienie.
brak opanowania, utrata kontroli nad sobą,
nieopanowana chęć sięgnięcia po coś,
choroba.
Od czego można się uzależnić? Np. od:
alkoholu,
tytoniu,
narkotyków…..
Następnie proszę uczniów o zastanowienie się, jakie są przyczyny tych uzależnień.
zabawa i rozrywka,
nuda, brak innych, ciekawych zajęć,
chęć ucieczki przed rzeczywistością i jej problemami,
chęć poprawy nastroju,
chęć naśladowania innych lub bycia akceptowanym w towarzystwie.
Wspólne obejrzenie frag. filmu „Charlie i fabryka czekolady”.
- Mike Teavee jak zahipnotyzowany gra na komputerze,
- w fabryce W. Wonki zostaje teleportowany do TV, kurcząc się do wielkości tabliczki czekolady.
Rozmowa na temat bohatera. Jak się zachowywał? Co się z ...