Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dla dzieci 4,5 letnich (dwa spotkania)
Temat: Róża ma kolce (Wiem, czym jest agresja)
Cel główny:
- wyjaśnienie, czym jest agresja,
Cele szczegółowe:
- poznanie szkodliwości zachowań agresywnych oraz ich konsekwencji,
- zaznajomienie z alternatywnymi do agresywnych sposobami zachowania się,
Metody:
- elementy Pedagogiki Zabawy,
- Metoda Malowania Dziesięcioma Palcami,
- elementy MDS,
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
- róża, płatki róż,
- utwór „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego,
- opow. H. Bechlerowej pt. „Kącik ze smokiem”
- ilustracje przedstawiające zachowania agresywne,
- arkusz niebieskiego brystolu,
- symbole zasad oraz podpisy do nich,
- klej,
- chusta animacyjna Klanzy,
- „hipopotam złości”, „skrzynia złości”,
- gazety,
- farby,
- arkusz szarego papieru,
- kolorowa wata,
W dniu poprzedzającym zajęcia dzieci próbowały określić, co oznacza wg. nich agresja.
Przebieg zajęć:
Powitanie piosenką na melodię Panie Janie (wg. M. Bogdanowicz)
Witaj (imię dziecka) / x 2
Wszyscy Cię kochamy / x 2
Bądź wśród nas / x 2
„Różana relaksacja”- Każde z dzieci otrzymuje płatek róży, po czym zamyka oczy i wsłuchuje się w dźwięki muzyki (utwór „Poranek”) Dzieci gładzą twarz płatkiem róży, podziwiają jej zapach.
Wyjaśnienie, czym jest agresja- każdy z nas jest taki jak płatek róży- piękny, delikatny, jedyny w swoim rodzaju. Róża ma jednak także i kolce, którymi możemy zranić drugą osobę - to nasza agresja. Agresja pojawia się, kiedy np. zdenerwujemy się na kogoś i wyrządzimy mu krzywdę, ból. Agresja to takie zachowanie, które przynosi innym ból, cierpienie. Dzieje się tak wtedy, gdy: uderzymy popchniemy, ciągniemy za włosy, kopniemy, powiemy coś obraźliwego, rzucimy zabawką, ugryziemy.
Oglądanie ilustracji przedstawiających zachowania agresywne. Nazywanie, co one przedstawiają. Zastanowienie się, co mogą czuć bohaterzy zdarzeń. Umieszczenie obrazków na tablicy.
Kodeks przedszkolaka- wspólne ustalenie zasad obowiązujących w naszej grupie przy wykorzystaniu zgromadzonych obrazków. Przyklejenie symboli na duży arkusz papieru. Złożenie „podpisów” przez dzieci poprzez odbicie dłoni. Wyjaśnienie dzieciom celowości obowiązywania zasad.
Wspólne ustalenie konsekwencji łamania ustalonych zasad:
upomnienie,
otrzymanie znaczka ze smutną miną,
wykluczenie na pewien czas z zajęć grupy,
odebranie przywilejów- np. funkcji dyżurnego lub zabawy określoną zabawką,
przydzielenie dodatkowych zadań,
inne zaproponowane przez dzieci
Malowanie dziesięcioma palcami na dużym arkuszu złości.- praca w grupach. Pocięcie pracy na tyle części ile jest dzieci, następnie formułowanie „kul gniewu”.
Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanzy pt. „Złość szybko mija”. Dzieci wrzucają „kule gniewu” na chustę leżącą na podłodze. Kiedy już „cały gniew” znajdzie się na chuście, najpierw delikatnie ją podnosimy, a potem wachlujemy tak, aby złość jak najszybciej znalazła się na podłodze- minęła. Wyjaśniamy dzieciom, że emocje typu złość gniew są gwałtowne, ale szybko ...