Dodaj publikację
Autor
Iwona Wójcik
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
138

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie pierwszej dotyczący wprowadzenia liczby 6. Zawiera opisy ćwiczeń i zabaw.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

Iwona Wójcik

Konspekt zajęć otwartych w klasie I b

Temat : Wprowadzenie liczby 6.

Cele: - uczeń przelicza elementy zbioru

- wskazuje zbiory 6-elementowe

- tworzy zbiory 6-elementowe

- ustala równoliczność zbiorów

- zapisuje cyfrę 6

- rozwija spostrzegawczość

Środki dydaktyczne: obrazki z domkami, kostki i plansze do gry „Bingo”, lizak z liczbami,

liczmany ( kartoniki z misiami, lalkami, owocami), Matematyka cz.1 s.58,

plansza z cyfrą 6

Metody: praktycznego działania, m. eksponująca, m. aktywizująca

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Przebieg zajęć

Ćwiczenia wprowadzające liczbę 6 - przeliczanie, doliczanie, odliczanie

Przeliczanie domków przypiętych do tablicy (w zakresie 5)

Tworzenie na ławce zbioru równolicznego do zbioru na tablicy – układanie kartoników z misiami

Tworzenie na tablicy równolicznego zbioru misiów, przeliczanie

Powiększenie zbioru domków o 1, przeliczanie

Porównanie z liczebnością zbioru misiów, następnie powiększenie zbioru misiów o 1

Stopniowe pomniejszanie zbioru misiów o 1 (każdy uczeń indywidualnie na ławce)

Pokazywanie 6 palców

Szukanie w sali zbiorów 6-elementowych

2. Liczba 6 w aspekcie porządkowym ( na tablicy rysunki domów)

Wskaż 4. domek z prawej strony, 5. domek z lewej strony.

W którym domku są 4 okna? Ile okien ma domek, który stoi między czwartym i szóstym domkiem?

W którym domu jest najwięcej okien? W którym jest najmniej okien?

Porządkowanie zbiorów – ustawianie domów wg. zwiększającej się liczby okien.

Doliczanie do 6, odliczanie – Architekt zaprojektował osiedle domów. Każdy powinien mieć 6 okien. Niestety wstawiono niewłaściwą liczbę okien. Doklej brakujące okna lub odklej niepotrzebne.

Zabawa ruchowa na korytarzu szkolnym „Kółeczka” – dzieci swobodnie spacerują, a gdy nauczyciel podniesie lizak z wybraną cyfrą (2-6) dzieci szybko tworzą kółeczka składające się z takiej samej liczby osób.

Pokaz pisania cyfry 6 przez nauczyciela, pisanie przez uczniów w powietrzu, palcem na ławce, na tablicy.

Pisanie cyfry 6 po śladzie – M1 s. 58

Gra planszowa „Bingo” – zabawa w parach. Utrwalanie znajomości liczb 1 – 6.

Liczenie klocków na ilustracji, kolorowanie 6 klocków w każdej figurze – M1 – s.58

W domu: Narysowanie w zeszycie zbioru 6-elementowego, pisanie liczby 6.