Dodaj publikację
Autor
Michał Budziński
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
90

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć.
 Pobierz (docx, 17,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przeprowadzonych w zespole klasowym gimnazjum dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym

Prowadzący: mgr Michał Budziński

Data przeprowadzenia zajęć: 02.03.2012 r.

Jednostka lekcyjna: Funkcjonowanie w środowisku

Czas: 45 min

Temat: Ilustracje muzyką malowane – poznajemy rolę muzyki w dziele filmowym

Cel główny:

Ukazanie uczniom muzyki, jako ważnego elementu dzieła filmowego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Zauważa ilustracyjną i emocjonalną rolę muzyki w filmie

Zauważa, że muzyka buduje nastrój scen filmowych

Poznał nazwy instrumentów należących do orkiestry symfonicznej

Potrafi wyszukać nazwy instrumentów w diagramie

Próbuje przenieść swoje emocje na pismo lub rysunek

Metody:

Słowna

Poglądowa

Pogadanka

Formy pracy:

Indywidualna

Grupowa

Środki dydaktyczne:

Film „Brzdąc”, reż. Ch. Chaplin

Karty pracy

Nagrania muzyczne

Przebieg zajęć:

Powitanie uczniów

Wprowadzenie w temat lekcji – rozmowa z uczniami na temat obejrzanego wcześniej filmu „Brzdąc”. Przypomnienie, że był to film niemy, a słowa uzupełniające narrację pojawiają się na planszach między scenami. Przypomnienie uczniom, że w czasach kina niemego projekcji filmu towarzyszyła muzyka grana na żywo.

Pogadanka – nauczyciel pyta uczniów, czy ich zdaniem nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu „Brzdąc” sprawiło, że stał on się ciekawszy, lepszy.

Zwrócenie uwagi uczniów, że muzyka może być szybka lub wolna, cicha lub głośna, rytmiczna lub nierytmiczna, tworzona przy użyciu różnych instrumentów

(dla ułatwienia nauczyciel puszcza uczniom różnego rodzaju muzykę).

Przypomnienie z jakich sekcji składa się orkiestra symfoniczna i jakie instrumenty w nie wchodzą.

Nauczyciel podsumowuje zauważając, że inne kompozycje muzyczne kojarzą nam się ze scenami pożegnania, a inne np. ze sceną ucieczki. Zwraca uwagę na to, że pewne utwory budzą w nas pewne emocje i ilustrują sytuację (puszczając w tle odpowiednią muzykę)

Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 1 – uczniowie mają za zadanie opisać i narysować scenę, którą sobie wyobrażają słuchając utworu puszczonego przez nauczyciela:

Andrzej, Tomek – rysunek

Damian, Tomek, Kamila, Grzegorz, Bartek – 1 lub 2 zdania

Ela, Asia – kilka zdań

Chętni uczniowie czytają swój opis lub opisują co narysowali.

Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 2 – uczniowie mają za zadanie wyszukać w diagramie nazw instrumentów należących do orkiestry symfonicznej:

Andrzej, Tomek, Asia – 3 instrumenty

Bartek, Tomek, Damian – 4 instrumenty

Ela, Grzegorz, Kamila – 5 instrumentów

Ocena pracy uczniów

Podsumowanie zajęć

Zakończenie zajęć

Nauczyciel prowadzący zajęcia:

mgr Michał Budziński