Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCYJNYCH
Przeprowadzonych w klasie I – III gimnazjum dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu.
Data: 29.11.2011 r.
Jednostka lekcyjna: technika
Czas: 2 x 45 minut
Temat: Kiszona kapusta – przygotowujemy kiszoną kapustę na zimę.
Prowadzący zajęcia: mgr Michał Budziński
Cele ogólne:
Zapoznanie uczniów ze sposobem przechowywania warzyw na zimę – kapusta
Poznanie sposobu kiszenia kapusty
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Potrafi posługiwać się nożem przy krojeniu
Potrafi zwarzyć odpowiednią ilość potrzebnych mu produktów
Zna przepis na kiszenie kapusty
Zna sposób przechowywania kapusty zimą
Zna zasady bezpiecznego posługiwania się nożem
Zna zasady higieniczne przy przygotowaniu posiłków
Metody:
Słowna
Poglądowa
Naśladownictwo
Praktyczna
Formy pracy:
Grupowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Przepis
Noże
Miski
Kapusta
Marchewka
Przyprawy
Deski do krojenia
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć poprzez nawiązanie do zajęć z Funkcjonowania
w środowisku.
Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z noży.
Przypomnienie zasad higieny przy przygotowywaniu posiłków.
Nauczyciel rozdaje uczniom przepis na kiszenie kapusty.
Wybrani uczniowie czytają przepis.
Klasa dzieli się na 4 grupy po 2 osoby. Grupy dobierają się według życzenia uczniów.
Każda grupa osobno przygotowuje kiszoną kapustę, którą na koniec łączą w jednym pojemniku.
Odstawienie kapusty do kiszenia.
Każda grupa zmywa po sobie naczynia.
Podsumowanie zajęć.
Ocena pracy uczniów
Pożegnanie uczniów
Nauczyciel prowadzący zajęcia:
mgr Michał Budziński