Dodaj publikację
Autor
Jolanta Jasiak
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
307

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozprawka - utrwalenie wiadomości.
 Pobierz (docx, 25,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE II a

Nauczyciel prowadzący: J. Jasiak

Temat: Rozprawka – krok po kroku.

Cele ogólne:

przypomnienie zasad tworzenia rozprawki

kształcenie umiejętności wyrażania własnych opinii i ich argumentowania

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

wyliczyć konieczne elementy rozprawki

odróżnić argument od przykładu

sformułować tezę

dowieść jej słuszności poprzez właściwą argumentację

zastosować przykłady z życia

wyszukać argumenty w konkretnym tekście

Czas: 45 minut

Metody: problemowa, ćwiczenia przedmiotowe, prac z tekstem

Formy pracy: zbiorowa, w parach

Środki dydaktyczne: materiały przygotowane przez nauczyciela (załącznik)

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie:

(ok.5 minut)

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

Zapoznanie z celami lekcji – przypomnienie zasad tworzenia rozprawki i uporządkowanie naszej wiedzy.

Zapisanie tematu.

Rozwinięcie:

(ok.35 minut)

Rozdanie uczniom tekstów rozprawki. Pytanie: co jest zauważalne od razu? - brak akapitów. Prośba o wskazanie części kompozycyjnych i wyróżnienie ich za pomocą akapitów ( zał.1). Zapisanie schematu na tablicy wstęp – 10%, rozwinięcie – 80%, zakończenie – 10%

Rozdanie tekstów artykułu (zał.2) - 1 na parę. Głośne odczytanie. Zapisanie tematu rozprawki: Internet – błogosławieństwo czy przekleństwo współczesnego człowieka?

Prośba o sformułowanie tezy wynikającej z treści artykułu. Zapisanie jej na tablicy. Internet to przekleństwo współczesnego człowieka, ponieważ zbyt częste z niego korzystanie...

Wyszukiwanie przez uczniów w treści artykułu argumentów i przykładów potwierdzających tezę – praca zbiorowa pod kierunkiem nauczyciela. Efekty pracy pojawiają się na tablicy.

Powoduje dziwne zachowania, skazujące nas na śmieszność – przykład?

Niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie

Powoduje negatywne zmiany w naszej osobowości, charakterze – lenistwo, brak krytycyzmu wobec siebie, zmienność nastrojów

Zabiera mnóstwo cennego czasu, który moglibyśmy efektywniej spożytkować

Wpływa negatywnie na kontakty interpersonalne (międzyludzkie), skazując nas na samotność – obiad przed monitorem,

Formułowanie przeciwnej do poprzedniej tezy. Internet to błogosławieństwo, ponieważ umiejętnie wykorzystywany...

Zbieranie argumentów i przykładów – praca w parach (5 min)

Przedstawienie efektów pracy.

Stanowi bogate źródło wiedzy

Pozwala na szybkie i nieograniczone kontakty z ludźmi

Dostarcza bieżących informacji

Pozwala oszczędzać czas (zakupy, płatności)

Dostarcza nam rozrywki (muzyka, filmy, książki)

Umożliwia oszczędzanie pieniędzy

Rozmowa na temat konieczności uporządkowania argumentacji.

Podsumowanie:

(ok.5 minut)

Przypomnienie zasad tworzenia rozprawki krok po kroku, przypomnienie słownictwa – rozdanie pomocniczej notki (zał. 3)

Podanie pracy domowej – przygotowanie się do pisania rozprawki poprzez utrwalenie wiadomości dotyczącej tej formy wypowiedzi, ewentualnie prośba o uporządkowanie zgromadzonych na lekcji argumentów.

Przekazanie kryteriów oceny rozprawki, prośba o ich przeanalizowanie (zał. 4).

Załączniki:

Kogo widziałbyś na stanowisku burmistrza swego miasta: Don Kichota czy Sanczo Pansę?

Na lekcji czytaliśmy fragment powieści hiszpańskiego pisarza pt. „Don Kichot z Manczy”. Bohaterami tego utworu są dwie postacie: Don Kichot i Sanczo Pansa ...