Dodaj publikację
Autor
Urszula Pyzik
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
104

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Omówienie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody. Odczytywanie map pogody.
 Pobierz (doc, 37,0 KB)

Podgląd treści


Kaprysy marcowej pogody
konspekt zajęć dla uczniów szkoły podstawowej
edukacja wczesnoszkolna
kl. II

Cele główne:
- układanie kilkuzdaniowej wypowiedzi ustnej i pisemnej na temat marcowej pogody,
- nabycie umiejętności rozróżniania i posługiwania się symbolami użytymi na mapie pogody i w kalendarzu,
- nabycie umiejętności posługiwania się odpowiednim słownictwem podczas odczytywania map pogody,
- nabycie umiejętności odczytywania temperatury powietrza na termometrze,
- nabycie umiejętności sprawdzania dzielenia za pomocą mnożenia.

Cele szczegółowe:
- wyjaśnienie przysłowia W marcu jak w garncu,
- wyjaśnienie czym jest pogoda, co się na nią składa,
- wyjaśnienie czym jest temperatura, jak możemy ją sprawdzić,
- rozbudzenie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z literaturą,
- zrozumienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez prawidłowe ubieranie się w marcową pogodę,
- odszukanie miast Polski na mapie pogody,
- nabycie umiejętności wcielania się w rolę,
- nabycie umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych – mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30,
- nabycie umiejętności posługiwania się nożyczkami podczas wycinania kalendarza pogody,
- nabycie umiejętności przestrzegania norm społecznych,
- wdrażanie do logicznego myślenia,
- wdrażanie i motywowanie do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody: metody aktywizujące, burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem, zabawy dramowe

Środki dydaktyczne:
Nowe Już w szkole – podręcznik cz. 2, Nowe Już w szkole - ćwiczenia część 3, Nowe Już
w szkole – matematyka – część 3, papierowy garnek i symbole pogodowe, magnesy, koperta, w środku tekst z podręcznika List od Marca, wiersz Marcowe kaprysy B. Formy, termometr pokojowy, zaokienny i elektroniczny, mapa Polski, karteczki z symbolami i temperaturą, zeszyt w linie, zeszyt w kratkę, patyczki, nożyczki, wycinanka – kalendarz pogody.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. W marcu jak w garncu – wprowadzenie do zajęć. Na tablicy nauczyciel przypina wycięty z brystolu garnek a dookoła przypina różne symbole pogody. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie symboli, nazwanie ich i przypięcie w środku garnka.
4. Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu”. Zapisanie go na tablicy przez chętne dziecko.
5. Krótka pogadanka na temat zjawisk pogodowych występujących na świecie. Czym jest pogoda i co się na nią składa? – kolorowanie odpowiednich liter w ramkach
i odczytanie haseł. Przyklejanie podpisów do symboli pogodowych – praca w zeszycie ćwiczeń.
6. Kaprysy marcowej pogody na podstawie wiersza B. Lewandowskiej pt. List od Marca. Wręczenie dzieciom koperty z listem. Odczytanie przez chętne dziecko treści listu do Marca. Określenie nadawcy i odbiorcy listu. Rozmowa dotycząca zadań, jakie musi wykonać Marzec, co chciałby nam podarować oraz jaką pogodę nam przynosi. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: co chcielibyście powiedzieć Marcowi? O jaką pogodę chciałyby go poprosić ...