Dodaj publikację
Autor
Urszula Pyzik
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wypowiedzi uczniów na temat zajęć i pomocy w kuchni. Układanie zdań, pisownia wyrazów z "rz" wymiennym. 
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści


Jesteśmy rycerzami kuchennego stołu
Konspekt zajęć dla uczniów szkoły podstawowej
edukacja wczesnoszkolna
klasa II
Cele główne:
- wyjaśnienie, kim jest rycerz kuchennego stołu,
- omówienie zajęć i pomocy w kuchni na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji
i omawianego na zajęciach wiersza,
- wyjaśnienie pisowni wyrazów z rz,
- wykonanie sałatki owocowej według instrukcji nauczyciela,
- nabycie umiejętności posługiwania się programem MS Paint, podczas rysowania owoców.

Cele szczegółowe:
- odszukanie hasła rycerz w słowniku i encyklopedii,
- odszukanie czasowników w wierszu,
- wyjaśnienie, które czynności wykonywane w kuchni mogą być niebezpieczne,
- rozbudzenie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z literaturą,
- zrozumienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez prawidłowe odzywanie się,
- nabycie umiejętności wcielania się w rolę,
- wdrażanie i motywowanie do dbałości o bezpieczeństwo podczas wykonywania sałatki owocowej,
- nabycie umiejętności przestrzegania norm społecznych,
- wdrażanie do logicznego myślenia,
- wdrażanie i motywowanie ucznia do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody: metody aktywizujące, burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem, zabawy dramowe.
Środki dydaktyczne:
Ilustracja przedstawiająca rycerza, Słownik współczesnego języka polskiego T. 2, Słownik pojęć historycznych, Nowe Już w szkole – podręcznik cz. 2, Nowe Już w szkole - ćwiczenia część 2, zeszyt w linie, owoce, deski do krojenia, noże, miski, fartuchy kuchenne, ścierki, talerze, łyżki, komputery, odznaki Rycerza kuchennego stołu.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Sprawdzenie pracy domowej.
2. Przedstawienie ilustracji rycerza. Odczytanie hasła rycerz ze słownika.
3. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem wprowadzającym temat dnia. Rozmowa z dziećmi na temat: czy i w jaki sposób dzieci pomagają rodzicom w kuchni? Co to znaczy być „rycerzem kuchennego stołu”?
Zapisanie w zeszycie tematu dnia oraz zdania: Rycerz kuchennego stołu pomaga rodzicom.
4. Słuchanie wiersza E. Skarżyńksiej pt. Rycerze kuchennego stołu czytanego przez nauczyciela. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza ukierunkowane pytaniami nauczyciela: Kogo autorka nazywała „rycerzami kuchennego stołu” i dlaczego? Odszukanie nazw czynności w wierszu. Które z opisanych czynności mogą być niebezpieczne? Dlaczego? W jaki sposób „rycerze” pomagają w domu? Jak Ty pomagasz w domu swojej rodzinie?
5. Układanie i zapisanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Zapisanie zdań do zeszytu.
6. Ćwiczenia dramowe. Dzieci odgrywają zajęcia związane z przygotowaniem posiłków opisane w wierszu.
7. Pisownia wyrazów z rz wymiennym. Praca w zeszycie ćwiczeń.
8. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Samodzielne czytanie pomieszanych przepisów na sałatki. Porządkowanie zdań według czynności, jakie należy wykonać, aby przyrządzić sałatkę. Odczytanie ułożonych przepisów.
9. Zabawa ruchowa „Spagetti”. Dzieci stoją bardzo blisko siebie z opuszczonymi rękoma. Nauczyciel mówi: „Wyobraźcie sobie, że jesteście wiązką makaronu spaghetti, które będzie podane na obiad. Jesteście w garnku ...