Dodaj publikację
Autor
Adam Kania
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy ITK z eksploatacji maszyn urządzeń i pojazdów na temat działania domowej instalacji elektrycznej. Uczeń poznaje nowe pojęcia związane z energia elektryczną utrwala zdobyta wiadomości na lekcjach fizyki, potrafi obliczyć zużycie energii elektrycznej dowolnego odbiornika prądu.
 Pobierz (doc, 1,8 MB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI
z eksploatacji maszyn, urządzeń i pojazdów
dla kl. I TK

I CZĘŚĆ OGÓLNA LEKCJI (tzw. metryczka lekcji)

1. Data: ........... Przedmiot: Eksploatacja maszyn, urządzeń i pojazdów.

2. Temat jednostki metodycznej: Urządzenia elektryczne.

3. Temat jednostki lekcyjnej: Działanie domowej instalacji elektrycznej.

4. CELE LEKCJI:

Wiadomości: uczeń wie:
- co to jest instalacja elektryczna;
- jakie symbole i oznaczenia są stosowane w schematach elektrycznych;
- co to jest licznik energii elektrycznej oraz bezpiecznik;
- jaką rolę pełnią bezpieczniki w domowej instalacji elektrycznej;

Umiejętności: uczeń potrafi:
- samodzielnie dokonać odczytu zużycia energii elektrycznej;
- obliczyć zużycie energii elektrycznej;

5. Metody pracy nauczyciela: pogadanka, indywidualna praca ucznia, ćwiczenia praktyczne.

6. Środki i pomoce dydaktyczne : tablica, pisak, schematy instalacji elektrycznej, bezpieczniki.

7. Forma organizacji pracy uczniów : zbiorowa, indywidualna.

8. Czas trwania lekcji: 1*45 min.

9. Prowadzący: Adam Kania

II CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA LEKCJI (PRZEBIEG LEKCJI)

| | |Przebieg lekcji - czynności |Czas |
|Lp. |Ogniwa lekcji | |w |
| | | |min. |
| | |Nauczyciela |Ucznia | |
| | | | | |
|1. |Stworzenie ładu |Wita się z klasą. |Zajmują miejsca |2 |
| |zewnętrznego |Sprawdza listę obecności. |w klasie. | |
| |i wewnętrznego. |Podaje temat lekcji i zapisuje go w dzienniku. |Witają nauczyciela. | |
| | | |Wyjmują zeszyty | |
| | |Temat: „Działanie domowej instalacji elektrycznej.” |i zapisują temat lekcji. | |
| | | |Słuchają. | |
| | |Zachęca uczniów do aktywności: podaje zasadę oceny | | |
| | |ich pracy na lekcji. | | |
| | |(Za dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje plus (+), za 3 | | |
| | |plusy (+++) otrzymuje ocenę bardzo dobry). | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |W celu sprawdzenia wiadomości | | |
| | |(w korelacji z przedmiotem-fizyka nauczyciel odpytuje| | |
| | |ochotników. Zadaje pytania: | | |
| | |- Co to jest prąd elektryczny-podaj jego definicję? | | |
|2. | |- Wymień i krótko scharakteryzuj | |5 |
| |Poznanie faktów na lekcji. |źródła energii. |Słuchają. | |
| | | |Odpowiadają. | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |Wprowadzenie do tematu lekcji. | | |
| | |Zadaje pytania: | | |
| | |- Co to jest instalacja elektryczna? | | |
| | |- Co to jest bezpiecznik i jaką pełni rolę? | | |
| | |- Co oznacza zapis na bezpieczniku 10A/230V? | | |
| | |(załącznik nr 1). | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|3. |Kształtowanie pojęć. | | |5 |
| | | | | |
| | | |Słuchają. Odpowiadają na pytania. | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |

| | |Przebieg lekcji – czynności |Czas |
|Lp. |Ogniwa lekcji | |w |
| | | |min. |
| | |Nauczyciela |Ucznia | |
|4. |Wiązanie teorii |Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z przykładową |Wykonują polecenia nauczyciela. |25 |
| |z praktyką. |instalację elektryczną. Poleca uczniom przyjrzeć się | | |
|5. |Kształtowanie umiejętności |instalacji | | |
| | |i krótko omówić w jaki sposób doprowadzany jest prąd | | |
| |i nawyków. |elektryczny do mieszkania (załącznik nr 2). | | |
| | |Na tablicy rysuje symbole graficzne niektórych | | |
| | |urządzeń | | |
| | |i elementów wchodzących | | |
| | |w skład instalacji elektrycznych (załącznik nr 3). | | |
| | |Poleca uczniom przerysować je do zeszytu. | | |
| | |Dyktuje krótką notatkę | | |
| | |(załącznik nr 4). | | |
| | |Nauczyciel przedstawia sposób obliczania zużycia |Rysują. | |
| | |energii elektrycznej. Dyktuje treść zadania do | | |
| | |wykonania |Notują. | |
| | |(załącznik nr 5). | | |
| | |Sprawdza poprawność wykonanego zadania. | | |
| | | | | |
| | | |Rozwiązują zadanie. | |
| | |Dyktuje treść zadania domowego. | | |
| | | | | |
| | |Poleca jednemu uczniowi krótko podsumować wiadomości | | |
| | | | | |
| | |z lekcji. | | |
| | | | | |
| | | |Notują. | |
|6 ...