Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Klasa: 1b Data: 24.01.2012
Czas: 45 minut
Temat: Radzenie sobie z własną i cudzą agresją
CEL OGÓLNY: Wyrabianie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach
Cele operacyjne:
Uczeń: rozumie znaczenie słowa „agresja”, potrafi określić rodzaje agresji, wskazuje zachowania budzące agresję, określa przyczyny zachowań agresywnych, przewiduje skutki zachowań agresywnych, zna sposoby obrony przed agresją.
Techniki: pogadanka, „burza mózgów”, dyskusja
Środki dydaktyczne: kartki, arkusze papieru, długopisy
Formy pracy: praca w grupach, całą klasą
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „agresja” i prosi uczniów o określenie z czym kojarzy im się ten termin – burza mózgów
Faza właściwa:
2. Uczniowie wspólnie całą klasą dyskutują o tym co to jest agresja, jakie możemy mieć jej rodzaje, co jest przyczyną agresji, kto może być ofiarą agresji.- dyskusja całą klasą
3. Uczniowie zostają podzieleni na grupy, następnie zostaje odczytany tekst historyjki na podstawie, którego uczniowie określają jaki może być prawdopodobny jej przebieg.
4. Uczniowie pracując w grupach piszą „nieagresywne” zakończenie historyjki
5. Liderzy zespołów odczytują zakończenia historyjki, uczniowie dyskutują na temat racjonalności zakończeń.
Faza końcowa:
6. Refleksja – Uczniowie wspólnie wypisują na tablicy sposoby obrony przed agresją, a następnie opisują co wynieśli z lekcji
Zadania dodatkowe: dodatkowe zadania tekstowe lub uczniowie wypisują przysłowia związane z agresją.
Opis grupy
Grupa liczy 20 osób, 6 dziewczyn i 14 chłopców. Grupa dość żywa, chętnie pracują w zadaniach ściśle monitorowanych przez nauczyciela. Grupa jest produktywna pod względem wyszukiwania pomysłów na rozwiązania sytuacji problemowych, chętnie podejmują dyskusję, choć nie zawsze na temat. W klasie znajduję się kilka cichych osób niebyt chętnych lub niebyt śmiałych odnośnie wyrażania własnego zdania.