Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ
Data przeprowadzenia lekcji:
Klasa:
Obecni obserwatorzy:
1. Dyrektor Szkoły
2. Nauczyciele w fazie awansu:
•
•
•
Temat : Wyznaczanie średniej wartości prędkości przez pomiar odległości i czasu.
Cele lekcji:
• Wyćwiczenie umiejętności obliczania szybkości średniej poprzez samodzielne przeprowadzenie pomiarów i obliczeń ( doświadczenie obowiązkowe wg. nowej podstawy programowej)
• Wdrażanie do systematyczności w nauce – do obliczeń konieczna jest znajomość wzoru na szybkość średnią, umiejętność obliczania średniej arytmetycznej pomiarów
• Rozwijanie umiejętności pracy w grupie - branie odpowiedzialności za powierzoną rolę w grupie
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Przypomnienie wiadomości potrzebnych do lekcji ( zgłaszający się uczniowie)
4. Objaśnienie uczniom celu lekcji i sposobu jej przeprowadzenia.
5. Wyjście na podwórko szkolne i przeprowadzenie doświadczenia ,
6. Podsumowanie lekcji.
Ad.4
Każdy uczeń otrzymuje kartkę z opisem przebiegu doświadczenia.
Ad. 5
DOŚWIADCZENIE:
Wyznaczanie średniej wartości prędkości przez pomiar odległości i czasu
1. Organizujemy zawody sportowe:
• Dzielimy się na 4 – 6 osobowe grupy
• Wybieramy zawodnika reprezentującego grupę
• Odmierzamy określony, prostoliniowy dystans do przebycia przez uczestników zawodów ( s )
• Czas przebycia tego dystansu mierzą mu pozostali członkowie grupy
Wyniki pomiarów
s = …..
|Czas ( s ) | t1 |t2 |t3 |t4 |t5 |
|Pomiary czasu | | | | | |
|kolejnych | | | | | |
|uczniów | | | | | |
2. Obliczamy średnią arytmetyczną wyników pomiaru czasu w sekundach, zaokrągloną do pierwszego miejsca po przecinku.
tśr= …….
3. Obliczamy średnią wartość prędkości zawodnika.
Vśr= …….
Ad. 6
Uczniowie przedstawiają wyniki swoich zawodników i wyłaniają zwycięzcę.
Zwycięska drużyna otrzymuje oceny bardzo dobre.
Jako pracę domową uczniowie mają wkleić do zeszytu kartkę z obliczeniami i rozwiązać wybrane zadanie z podręcznika.
Opracowała: Justyna Bomba
nauczyciel fizyki