Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Stasz
Data publikacji
2012-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
30

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji, który można wykorzystać w klasie III szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 15,5 KB)

Podgląd treści

Temat dnia: Miododajne pszczoły. – 2 jednostki lekcyjne

Cele ogólne:

- Zapoznanie uczniów z informacjami na temat zwyczajów pszczół oraz wykorzystania produktów pochodzenia pszczelego w medycynie i kosmetyce .

Cele szczegółowe:

Uczeń

- potrafi nazwać produkty pochodzenia pszczelego,

- wie do czego wykorzystuje się produkty pochodzenia pszczelego,

- zna właściwości lecznicze miodu oraz produktów pochodzenia pszczelego,

- uważnie słucha czytanego tekstu,

- wypowiada się na temat usłyszanego tekstu,

- współpracuje z innymi przy wymyślaniu zagadek,

- wykazuje zainteresowanie tematem przyrodniczym,

- zna i stosuje zasady ortograficzne.

1. Środki dydaktyczne: ilustracja pszczoły, ramka z ula, kapelusz pszczelarza, produkty pochodzenia pszczelego, kartki do zapisania zagadek, karty pracy nr 72

2. Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem, pokaz, obserwacja

3. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Przebieg lekcji:

1. Rozwiązanie zagadki:

Zgrabne domki w sadzie mają,

miód w tych domkach wyrabiają. ...

2. Burza mózgów: Jakie wyrazy kojarzą się Wam z pszczołą:

- n-l dopisuje do przyczepionej na tablicy pszczoły określenia.

3. Omówienie rodzajów miodu z zaznaczeniem właściwości leczniczych.

4. Produkty prosto z ula – prezentacja przyniesionych do klasy produktów: miodu oraz preparatów leczniczych: propolis, pyłek kwiatowy kosmetyki itp.

Przekazanie przy okazji informacji dodatkowych na temat wykorzystania miodu w lecznictwie i kosmetyce.

- Apiterapia

-Propolis

- Pyłek kwiatowy

4. Czytanie wiersza Ryszarda Grońskiego W ulu – s. 99 i praca z tekstem:

- odszukanie w wierszu fragmentu opisującego zmartwienie pszczół.

5. Zagadki z ula. Podział klasy na 5 zespołów. Każda z nich w tajemnicy przed pozostałymi wymyśla, układa i zapisuje zagadkę, której rozwiązaniem będą hasła:

- miód, - pszczoła, - truteń, - królowa pszczół, - ul

Odczytanie zagadek i odgadywanie przez resztę klasy. Zapisanie najciekawszej zagadki na tablicy. ( - lub 2 w zależności, czy będą długie, czy nie)

- Przepisywanie wybranej zagadki.

6. Przerwa śródlekcyjna – zabawa integracyjna

7. Zapoznanie z tekstem dotyczącym życia i zwyczajów pszczół „Bez pszczół nie byłoby miodu i wosku”- s. 100 – 101.

- Głośne odczytanie tekstu przez nauczyciela.

- Praca w grupach: Zaznaczanie w tekście fragmentów dotyczących różnych tematów związanych z rozmnażaniem owadów, pracą w ulu, zwyczajami pszczół, pracą na łące, trutniami.

- Poszczególne grupy odczytują zaznaczone fragmenty. 87. Podsumowanie wiadomości o pszczołach. Ćw. 1, 2, 3, 6, 7, 8, s.30 – 31 ( ćwiczenia ).

8. Utrwalenie pisowni wyrazów – wyjątków od reguły pisowni po spółgłoskach – ćw. 4, 5, s.30 – 31.

9. Plaster miodu – każde dziecko kładzie przed sobą na serwetce suchy wafel, na który n-l nakłada miód.

10. Zadanie domowe: (odczytanie; wyjaśnienie).

- Układanie zdań z wyjątkami od zasady pisowni rz po spółgłoskach – karta pracy 72.