Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji przysposobienia do pracy zrealizowanej w kl.III Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w której uczy się młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym
Temat :Ćwiczenia praktyczne dotyczące obróbki wstępnej warzyw – powtórzenie wiadomości i umiejętności .
Cele :
poznawczy : poznanie tematu lekcji , zadań do wykonania , a także przepisu na surówkę z białej kapusty ,
kształcący : kształcenie umiejętności współpracy w grupie ,
kształcenie umiejętności planowania pracy i odpowiedniego doboru narzędzi ,
kształcenie sprawności manualnej ,
wychowawczy : dbałość o czystość i porządek podczas pracy ,
umiejętność współpracy w grupie ,
dbałość o kulturalne i estetyczne spożywanie posiłków .
Pomoce dydaktyczne : karty pracy dla każdej grupy , kartki z przepisem na surówkę z białej kapusty dla każdego ucznia ,warzywa potrzebne do surówki , przyprawy , niezbędne narzędzia i naczynia .
Przebieg zajęć :
1. Zagadka – O jakim warzywie myślę ?
Zadawajcie pytania tak , aby się dowiedzieć o jakim warzywie myślę , pytajcie o jego cechy , ja mogę odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie” .
Nauczyciel myśli o kapuście białej , marchwi i cebuli .
2. Po odgadnięciu nazw warzyw uczniowie klasyfikują je do poszczególnych grup : kapustne , korzeniowe i cebulowe . Wymieniają także innych przedstawicieli z tych grup .
3. Podanie tematu lekcji : przypomnimy wiadomości o obróbce wstępnej warzyw i praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności .
4. Podział klasy na trzy grupy , rozdanie każdej grupie kart pracy oraz jednego z wcześniej wymienionych warzyw . Polecenie zapoznania się z zadaniami z karty pracy , wyjaśnienie ewentualnych niejasności .
5. Praca w grupach – nauczyciel nadzoruje i służy pomocą .
6. Przedstawiciele poszczególnych grup odczytują wykonane zadania . Nauczyciel z pozostałymi uczniami z klasy poprawia ewentualne błędy .
7. Przejście do kuchni w celu wykonania surówki . W dalszym ciągu uczniowie pracują w grupach . Wprowadzają w czyn wcześniej zaplanowaną pracę .
8. Połączenie pracy poszczególnych grup – doprawienie surówki do smaku , przełożenie do salaterki oraz udekorowanie .
9. Podsumowanie i ocena pracy na lekcji , rozdanie przepisów na surówkę z białej kapusty wszystkim uczniom .
10. Wspólna konsumpcja przygotowanej potrawy , zwrócenie uwagi na estetykę i kulturę spożywanego posiłku .