Dodaj publikację
Autor
Paweł Steć
Data publikacji
2012-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji - podstawy przedsiębiorczości - strefy powłoki i ich współzależności.
 Pobierz (docx, 16,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Przedmiot: Geografia z ochroną i kształtowaniem środowiska.

Klasa: I ZSZ

Prowadzący: Paweł Steć

Data: 09.12.2010r.

Czas trwania: 45 min.

Miejsce zajęć: sala lekcyjna.

TEMAT LEKCJI: Sfery powłoki ziemskiej i ich współzależności.

CELE OPERACYJNE PODSTAWOWE:

uczeń:

-wymienia sfery Ziemi, -posługuje się ze zrozumieniem terminami: ,,atmosfera”, ,,biosfera”, ,,litosfera”, ,,hydrosfera”,

-charakteryzuje przykłady związków zachodzących między sferami Ziemi,

-charakteryzuje przykłady zaburzenia równowagi sfer Ziemi przez człowieka,

CELE REWALIDACYJNE:

- kształtowanie analitycznego myślenia,

-rozwijanie grafomotoryki poprzez zredagowanie notatki,

- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem przez pracę z tekstem,

- rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej przez pracę z ilustracjami,

METODY:

- podająca,

- praktycznego działania,

FORMY:

- indywidualna, zróżnicowana

- zbiorowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik

- karta pracy

PRZEBIEG LEKCJI:

I Część organizacyjna:

1. przywitanie klasy,

2. sprawdzenie listy obecności

II Część nawiązująca:

1. nawiązanie do wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących współzależności fauny i flory z warunkami naturalnymi,

2. przedstawienie celu i tematu obecnej lekcji

III Część właściwa:

-poziom I i II

Praca z tekstem:

- czytanie tekstu na temat sfer Ziemi

2. Redagowanie notatki:

- poziom I: uczniowie redagują notatkę na podstawie pytań stawianych przez nauczyciela na podstawie tekstu z podręcznika:

• Proszę wymienić na podstawie tekstu sfery Ziemi

• Co to jest atmosfera?

• Co to jest biosfera?

• Co to jest hydrosfera?

• Co to jest litosfera?

-poziom II:

Proszę wymienić na podstawie tekstu sfery Ziemi

-uzupełnianie tekst z lukami w oparciu o tekst i wklejanie do zeszytu,

-poziom I i II

3. Praca indywidualna uczniów:

- wklejenie diagramu współzależności sfer Ziemi,

-poziom I i II

4. Praca z tekstem:

- czytanie tekstu na temat współzależności sfer Ziemi

- poziom I: na podstawie tekstu z podręcznika redaguje notatkę na temat współzależności sfer Ziemi:

Proszę podać przykłady wzajemnego przenikania się sfer Ziemi,

Redagowanie tekstu o wzajemnym przenikaniu się sfer Ziemi:

- praca indywidualna uczniów:

- wklejanie ilustracji przedstawiających przykłady wzajemnego oddziaływania na siebie sfer Ziemi

- poziom II: wklejanie ilustracji przedstawiających przykłady wzajemnego oddziaływania na siebie sfer Ziemi

6. Praca z tekstem:

- czytanie tekstu na temat zaburzenia sfer Ziemi przez człowieka

7. Redagowanie tekstu na temat zaburzenia sfer Ziemi przez człowieka

-poziom I: na podstawie tekstu z podręcznika redaguje notatkę na temat zaburzenia sfer Ziemi przez człowieka,

-poziom II: uzupełnia tekst z lukami w oparciu o tekst i wkleja do zeszytu,

IV Część podsumowująca:

powtórzenie wiadomości z lekcji:

Proszę wymienić sfery Ziemi

Proszę podać przykłady wzajemnego oddziaływania na siebie sfer Ziemi,

Proszę podać przykłady oddziaływania człowieka na sfery Ziemi

2. ocena pracy uczniów

3. podanie pracy domowej:

- poziom I:

• Na ...