Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Przekaza
Data publikacji
2012-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
34

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wychowanie przedszkolne - Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych. Grupa: 6-latki.
 Pobierz (docx, 14,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych

Prowadząca: Katarzyna Przekaza

Grupa: 6-latki

Temat:   „Długie czy krótkie” – zabawy dydaktyczne. Poznanie różnych narzędzi pomiaru i sposobów pomiaru długości.

   

        p.p. 13.5. dziecko wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;

        p.p. 1.2. dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

       p.p. 5.4. dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

 

Cele zajęć:

        Zapoznanie dzieci z narzędziami pomiaru długości: miarka krawiecka i stolarska, taśma miernicza (2 rodzaje), linijka szkolna,

        Posługiwanie się poznanymi narzędziami i osobiste doświadczenia w mierzeniu długości,

        Wdrażanie dzieci  w uważne i dokładne wykonywanie pomiarów, zwłaszcza długości.

 

Metody:

słowna (opis), praktyczna (zadania stawiane dzieciom)

Formy: grupowa, indywidualna

Pomoce:

        24 sztuki różnych narzędzi mierniczych: miarka krawiecka i stolarska, taśma miernicza (2 rodzaje), linijka szkolna – jedno narzędzie miernicze dla każdego dziecka.

 

Przebieg zajęć:

1.Powitanie. „Jak się  czujesz?” – zabawa integracyjna.

Dzieci kolejno zwracają się do dzieci siedzących w kręgu. (piosenka nr 7 cz. I „W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy: Ja wśród innych” oprac. Marta Bogdanowicz).

Dzień dobry  Aniu, witamy cię           2x

Jak się dziś czujesz, pytamy cię?        2x

Wywołane dziecko wyraża swoje samopoczucie mimiką i gestem

 

2.„W prawo i w lewo” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

W rytm muzyki dzieci przekazują sobie klocek w koło  z prawej ręki do prawej ręki kolegi, przerwa w muzyce oznacza zmianę kierunku ruchu. Następnie zmiana

3.Zorganizowanie poznawania narzędzi pomiaru długości - na stolikach nauczycielka rozłożyła narzędzia pomiaru.

4.Wprowadzenie do tematu. Poznawanie narzędzi pomiaru długości. Dzieci siedzą na dywanie twarzą do środka koła. Nauczycielka rozłożyła przed sobą zestaw narzędzi mierniczych. Mówi: Tym (gest) dorośli mierzą długość. To jest miarka krawiecka (gest)… itd. Wstańcie, podejdźcie do swoich stolików i obejrzyjcie zgromadzone tam narzędzia. Przyjrzyjcie się im dokładnie i powiedzcie co mają ze sobą wspólnego.

Dzieci wykonują polecenie i stwierdzają, że na każdym narzędziu do mierzenia jest podziałka.

N-lka wyjaśnia, że tak są oznaczone centymetry, odtąd – dotąd to centymetr (pokaz) a odtąd – dotąd to jeden metr (pokaz).

5.Instrukcja dokonywania pomiaru. N-lka prosi do siebie jedno dziecko, wręcza mu miarkę stolarską i mówi: Zmierz mnie w pasie. Dziecko próbuje to zrobić, ale okazuje się, że jest to niemożliwe.

Dzieci dochodzą do wniosku, że to narzędzie nie nadaje się, metodą prób i błędów ...