Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
PRZERZYWAMY TAJEMNICE WIARY.ROK LITURGICZNY
-konspekt lekcji religii w kl. III b 9 XII 2011r
katecheta : Beata Wolf
TEMAT: Przeżywamy tajemnice wiary. Rok liturgiczny.
CEL OGÓLNY: Wprowadzamy w świadome przeżywanie roku liturgicznego, jego następujących po sobie okresów i uroczystości.
CELE OPERACYJNE:
▪ Uczeń wie czym różni się rok liturgiczny od roku kalendarzowego.
▪ Uczeń potrafi wymienić najważniejsze okresy roku liturgicznego.
▪ Uczeń chce brać udział w obchodach okresów i uroczystości roku liturgiczny.
METODY:
-ekspozycja;
-praca w grupach;
-prace manualne: wycinanie, wklejanie;
-piosenka;
-inscenizacja
-zdania niedokończone;
-metoda ,,skarby z kapelusza”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-plansza przedstawiająca rok kalendarzowy;
-kolorowe napisy z nazwami okresów roku liturgicznego;
-karty pracy dla uczniów z diagramem roku liturgicznego dla uczniów;
-koperty z zadaniami dla poszczególnych grup;
-pomoce dla grup: dwie kartki z bloku, czerwona szarfa na ,,chorągiew wielkanocną”, siedem żółtych płomieni ,czerwona kartka ,na której uczniowie nakleją wycięte płomienie, korony z papieru na głowy dzieci, mazaki ,nożyczki , klej.
-kapelusz;
-karteczki ze zdaniami do dokończenia;
PRZEBIEG KATECHEZY:
I .Modlitwa.
1.sprawdzenie obecności
II. Wstęp:
Powtórzenie ostatnich zagadnień z katechez. Nawiązanie do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Zwrócenie uwagi uczniów na fakt ,że kończyła ona rok kościelny(liturgiczny),a następna niedziela jest pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego, o którym się dzisiaj dowiecie.
1. Rozmowa z uczniami na temat roku kalendarzowego.(pory roku, miesiące, rozpoczęcie i zakończenie roku ,nawiązanie do roku szkolnego.)
-Na początek spójrzcie na planszę przyczepioną do tablicy.
-Co jest na tej planszy?(pory roku, miesiące-cały rok).
-Kto potrafi wymienić miesiące we właściwej kolejności?
-Od jakiego miesiąca zaczyna się rok kalendarzowy ,a w jakim miesiącu się kończy?
-Nie każdy rok zaczyna się w styczniu ,a kończy w grudniu np. rok szkolny.
-Kiedy się zaczyna i kiedy kończy rok szkolny?
2. Zapoznanie uczniów z rokiem liturgicznym ,czyli kościelnym.
▪ Dzisiaj chcę wam powiedzieć o Roku Liturgicznym czyli Kościelnym.
Nie wyznaczają go miesiące jak w roku kalendarzowym, ale różne wydarzenia z życia Pana Jezusa ,które wspominamy. Czasami są to uroczystości ,czy święta jednodniowe, a czasami trwają nawet kilka miesięcy i wtedy nazywamy je okresami roku liturgicznego.
3.Zapisanie tematu ,przez uczniów
III. Rozwinięcie:
1.Prezentacja okresów i uroczystości roku liturgicznego (przyczepionych do tablicy).Po wspólnym odczytaniu katecheta krótko je omawia.
▪ Część okresów i uroczystości roku liturgicznego już znacie np.:
Adwent, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Ale jest ich więcej. Spójrzcie są przyczepione do tablicy, przeczytajmy je wspólnie.(czytają wszyscy chórem, katecheta wskazuje, następnie krótkie omówienie).
2.Po zapoznaniu z nazwami okresów i uroczystości roku liturgicznego zastanowimy się jakie ...