Dodaj publikację
Autor
Dorota Grundkowska
Data publikacji
2012-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
151

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Dwa scenariusze lekcji, pokazujące, jak wprowadzić w ciekawy sposób pojęcie piktogram, z wykorzystaniem metod aktywnych i oceniania kształtującego na dwóch poziomach w klasie pierwszej i klasie trzeciej.
 Pobierz (docx, 20,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia otwartego z wykorzystaniem metod aktywnych

,,Jak motywować uczniów do nauki?”

Temat : Zapoznanie z pojęciem piktogram

Klasa: I

Prowadząca: Grażyna Śmierzewska

Cele:

-zapoznanie dzieci z pojęciem piktogram

- zrozumienie sensu kodowania oraz dekodowania informacji

- odczytywanie uproszczonych rysunków piktogramów, znaków informacyjnych

i napisów

- wzbogacanie słownika czynnego i biernego

- dobre komunikowanie się z innymi w społeczności dziecięcej w świecie

dorosłych

- przestrzeganie reguł i umiejętności współdziałania w grupie

- kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała w różnych sytuacjach życiowych

- posługiwanie się ze zrozumieniem określeniami wyraz, głoska, litera, sylaba,

zdanie

Cel lekcji: na dzisiejszej lekcji dowiecie się co to jest piktogram

Nacobezu:

- wiesz co oznacza wyraz piktogram

- wyróżniasz samogłoski w wyrazie

- dzielisz wyraz na głoski

- układasz zdanie z rozsypani wyrazowej

- potrafisz formować wypowiedź ustną

- rozwiązujesz zagadki piktograficzne

- potrafisz współpracować w parach

Przebieg zajęcia

Powitanie Co nowego co dobrego? Podzielenie się radosnymi wydarzeniami z życia (wykorzystanie patyczków z imionami dzieci)

Podanie tematu lekcji - Zapoznanie z pojęciem piktogram

Przedstawienie celu lekcji i nacobezu (odczytanie przez dzieci)

Zapisanie tematu lekcji

Rozdanie dzieciom nacobezu, samooceny

Powieszenie na tablicy znaku strefa ciszy

Zadania w grupach, zmiana grup. Próba odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest Piktogram?” (dzieci dobierają się w pary i odpowiadają na pytanie, zapisują swoje pomysły)

Różne warianty – prezentacja. Odczytanie swoich pomysłów i zawieszenie kartki na tablicy

Obejrzenie prezentacji multimedialnej Piktogramy

Odpowiedź z użyciem metodnika piktogram to : (dzieci wybierają prawidłową odpowiedź)

Litera

Znak

Sygnał

11. Utrwalenie wiadomości o piktogramach wykorzystanie techniki (przekazywanie pytań i odpowiedzi)

- Czy piktogramy to znaki umowne?

- Tak piktogramy to znaki umowne

12. Wypisz samogłoski występujące w wyrazie piktogram (metodnik)

Podział wyrazu piktogram na sylaby ( patyczki)

Podział wyrazu na głoski (patyczki)

Zabawa: ,,Samochody” I rząd wstaje światło zielone samochody jadą , światło czerwone samochody stoją, światło pomarańczowe samochody zbliżają się do swojego garażu (krzesła) i siadają. Następnie wstają dzieci z rzędu II i III i robią to samo

Wykonujemy zadanie Rozsypana wyrazowa, układamy zdanie

Wybór zadań wg stopnia trudności

A - Trudne

B – Średnie

C – Łatwe

17. Zagadki piktogramowe o zwierzętach

Debata, Głośne myślenie Czy piktogramy mogłyby zastąpić alfabet? (argumenty) (patyczki)

18. Zdania podsumowujące ,,Dowiedziałem się, że……”, ,,Dzisiaj nauczyłem się...”, ,,Zaskoczyło mnie…”

19. Zadanie do domu (wybierz sobie pracę domową)

Narysuj wymyślony przez siebie piktogram

- wykonaj pracę w formacie A4

- zwróć uwagę na estetykę pracy

- użyj dowolnie wybraną technikę plastyczną

- zwróć uwagę na czytelność piktogramu

Narysuj piktogram - zakaz biegania w czasie przerw

- wykonaj pracę w formacie A4

- zwróć uwagę na estetykę pracy

- użyj dowolnie wybraną technikę plastyczną

- zwróć uwagę ...