Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji języka angielskiego
z wykorzystaniem metody aktywizującej
Temat lekcji: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o czasie gramatycznym.
Cele-osiągnięcia:
a) uczeń zapamięta – lekcja powtórzeniowa
b) uczeń będzie umiał - wykorzystać poznane wiadomości w praktyce; do prawidłowego konstruowania zdań, rozpoznawania części zdania, utrwali podstawowe pojęcia dotyczące poznanego czasu gramatycznego (tworzenia przeczeń, pytań, odpowiedzi)
c) postawy i przekonania pogłębiane w trakcie lekcji - umiejętność współpracy w grupie, wspólne podejmowanie decyzji, odpowiedzialność za wynik grupy, samoocena własnych umiejętności i zasobu wiadomości.
Metody i formy organizacyjne:
aktywizująca- gra dydaktyczna
Praca w grupach 3-4 osobowych.
Środki dydaktyczne:
Zestaw do gry dydaktycznej; plansza podzielona na pola; A,B,C
i zestaw 40 karteczek w 4-5 różnych kolorach,
jeden kolor karteczek i jedna plansza dla każdej grupy.
Zestaw pytań i trzy zestawy odpowiedzi; A,B,C.
Przebieg lekcji
Faza wstępna: (ok. 5-10 min)
-sprawdzenie obecności,
-zapisanie i odczytanie daty w jęz. ang. przez dyżurnych.
-podanie tematu lekcji
-podział klasy na grupy, losowe, wybór osób pomagających
Faza pogłębiająca:
1) omówienie zasad gry, rozdanie zestawów dla każdej grupy (5 min)
2) rozpoczęcie i przebieg gry (ok. 20 min)
Gra polega na kolejnym odczytywaniu pytania, a następnie trzech odpowiedzi, z których tylko jedna (A, B lub C) jest prawidłowa.
Po wysłuchaniu odpowiedzi grupa decyduje wspólnie, na które pole planszy położy karteczki (1-3). Za wytypowanie prawidłowej odpowiedzi grupa otrzymuje kolejne punkty, w przypadku odpowiedzi błędnej- punkty traci.
Za każdym razem omawiane są odpowiedzi i uczniowie uzasadniają dlaczego dana odpowiedź jest prawidłowa. Pozwala to uczniom słabszym
na powtórzenie i usłyszenie prawidłowej odpowiedzi.
3) zakończenie gry; podsumowanie punktów, zapisanie wyników na tablicy.
Faza podsumowująca: -omówienie zasad oceniania,
-określenie liczby zdobytych przez grupę punktów
i miejsca kolejnych grup,
-ocena poszczególnych grup.
1) Czas Present Continuous to czs teraźniejszy, stosowany do wyrażania czynności wykonywanych:
A) w pewnych odstępach czasu
B) obecnie
C) regularnie
2) Które określenie czasu stosujemy w czasie Present Continuous?
A) sometimes
B) in the evenings
C) at present
3) W zdaniu; The cat is sleeping now. – podmiotem jest;
A) the cat
B) now
C) sleeping
4) Który z czasowników ma prawidłową formę dla czasu Present Continuous?
A) playing
B) writeing
C) swiming
5) W zdaniu ; My sister and I are going to school. - możemy zamienić na zaimek;
A) you
B) we
C) she
6) Wskaż prawidłowo zbudowane zdanie oznajmujące w czasie Present Continuous.
A) He is play football now.
B) They are watching TV at the while.
C) The sun shining at the moment.
7 ...