Dodaj publikację
Autor
Beata Zalewska-Radziejewska
Data publikacji
2012-06-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
29

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji  Brieffreunde im Netz. Ćwiczenia gramatyczne na zastosowanie zaimków dzierżawczych. Podręcznik Punkt
 Pobierz (doc, 54,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE IV

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOT: Język niemiecki

SZKOŁA: Szkoła Podstawowa

PROWADZĄCY:

KLASA: IV b

DATA REALIZACJI: 06.06.2012r.

TEMAT LEKCJI: Brieffreunde im Netz. Ćwiczenia gramatyczne na zastosowanie zaimków dzierżawczych.

Treści nauczania i umiejętności- wymagania szczegółowe:

REAGOWANIE JĘZYKOWE:

I. Znajomość środków językowych.

Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.

1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych:

leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych,

umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie

następujących tematów:

5) życie rodzinne i towarzyskie (koledzy, przyjaciele, formy spędzania czasu wolnego);

3. Uczeń rozumie krótkie, proste, kilkuzdaniowe wypowiedzi pisemne:

1) rozumie ogólny sens tekstu;

2) wyszukuje proste informacje szczegółowe w tekście;

3) rozpoznaje różne rodzaje tekstów, np. list prywatny, e-mail,

4. Uczeń tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi ustne według wzoru:

3) przedstawia swoje upodobania i uczucia.

7. Uczeń reaguje w formie prostego tekstu pisanego w prostych sytuacjach

życia codziennego:

1) udziela podstawowych informacji na swój temat;

12. Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyśla się znaczenia

wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa

i zwroty).

CEL OGÓLNY:

Uczniowie:

• Poznają zasadę stosowania zaimków dzierżawczych dla l. poj.

CELE SZCZEGÓŁOWE (w formie operacyjnej)

Uczniowie:

• utrwalają zaimki dzierżawcze mein/ dein/ sein/ ihr
• poszerzają swoje słownictwo
• poprawiają technikę czytania ze zrozumieniem i umiejętność mówienia, w odniesieniu do kontekstu sytuacyjnego

CELE WYCHOWAWCZE:

Doskonalenie umiejętności pracy samodzielnej

METODY PRACY:

Praca uczniów na podstawie podręcznika, samodzielna praca uczniów

FORMY REALIZACJI:

Plenum,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podręcznik, ćwiczenie, tablica interaktywna

PRZEBIEG LEKCJI:

1.Wstęp (10 min.):

a) Sprawdzenie listy obecności

b) Przypomnienie odmiany czasownika haben, oraz dni tygodnia.

c) Nawiązanie do tematu: nauczyciel pyta uczniów o ich hobby. „ Was machst du nach der Schule” „ Was ist dein Hobby”)

d) Wyświetlenie na tablicy interaktywnej daty i tematu ( wyjaśnienie tematu)

2.Część właściwa lekcji (25-30 min.):

|LP |ZAGADNIENIA SZCZEGÓŁOWE |CZYNNOŚCI UCZNIA |
| |DO REALIZACJI NABYTYCH WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI | |
| |Nauczyciel czyta tekst z ćw. 18b na str. 115. |Uczniowie po wysłuchaniu tekstu muszą opowiedzieć w kilku zdaniach |
| | |o czym jest tekst. |
| | |3.1, 3.2, |
| |Nauczyciel pyta o rodzaj powyższego tekstu. |Zadaniem uczniów jest odgadnięcie czy chodzi list, opowiadanie czy|
| | |e-mail? |
| | |3.3, |
| |Nauczyciel pyta uczniów jak tworzy się zaimki dzierżawcze|Uczniowie dopasowują zaimki dzierżawcze dla poszczególnych osób |
| |dla l. poj. |(tablica interaktywna) |
| |Ćwiczenie leksykalno-gramatyczne, na zastosowanie zaimków |Uczniowie rozwiązują kolejne zadania na tablicy interaktywnej, |
| |dzierżawczych. |zapisując cześć ćwiczeń do zeszytu ...