Dodaj publikację
Autor
Barbara Jamróz
Data publikacji
2012-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt przygotowany przez nauczyciela stażystę.
 Pobierz (docx, 35,7 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W I KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Składniki atomów.

Cel ogólny: Poznanie budowy wewnętrznej podstawowej jednostki budowy materii – atomu.

Cele szczegółowe:

uczeń odczytuje z układu okresowego podstawowe informacje o pierwiastkach (symbol, nazwę, liczbę atomową, liczbę masową, rodzaj pierwiastka – metal lub niemetal);

uczeń opisuje i charakteryzuje skład atomu (jądro: protony i neutrony, elektrony); definiuje elektrony walencyjne;

uczeń ustala liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie danego pierwiastka, gdy dana jest jego liczba atomowa i masowa;

wyjaśnia związek pomiędzy podobieństwem właściwości pierwiastków zapisanych w tej samej grupie układu okresowego a budową atomów i liczbą elektronów walencyjnych;

Metody i formy pracy:

wykład;

pogadanka;

pokaz;

praca indywidualna;

Środki dydaktyczne:

kreda, tablica;

model atomu;

karta pracy ucznia;

tablica Mendelejewa;

Przebieg lekcji :

Czynności porządkowe.

Podanie tematu lekcji.

Wprowadzenie do tematu przez krótkie przytoczenie historii atomizmu (z zaznaczeniem, że już w starożytności przychylano się do tej teorii, ale powszechną akceptację wzbudziła dopiero w XVIIIw.).

Rozdanie uczniom kart z krótkim opisem doświadczeń i kolejnych modeli budowy atomu (doświadczenia J.J.Thomsona i E.Rutherforda, które doprowadziły do poznania struktury wewnętrznej atomu i stworzenia współczesnego modelu budowy atomu). Zapoznanie się z nimi jest zadawane na pracę domową.

Wprowadzenie pojęcia ziarnistości materii i wyjaśnienie pojęcia – atom.

Zaprezentowanie uczniom modelu budowy atomu, który pozwoli na wskazanie wszystkich elementów jego budowy.

Zdefiniowanie i scharakteryzowanie kolejnych cząstek elementarnych: protonu, neutronu i elektronu.

Wskazanie w jaki sposób można odczytywać informacje o budowie atomu z układu okresowego pierwiastków. Zdefiniowanie liczby atomowej i masowej pierwiastków.

Ćwiczenia w określaniu budowy atomów różnych pierwiastków. Samodzielna praca uczniów z układem okresowym pierwiastków, nadzorowana przez nauczyciela.

Praca domowa:

Zapoznanie się z przygotowanymi przez nauczyciela kartami pracy, zawierającymi opis doświadczeń, które potwierdzają ziarnistą budowę materii.

Określenie budowy atomów pierwiastków: Fe, Mn, Mg, K, O i U.

Podsumowanie:

Powtórzenie wiadomości o budowie atomu i odczytywaniu informacji na jej temat z tablicy Mendelejewa.

KARTA PRACY UCZNIA

BUDOWA ATOMU

W 1897 roku J. J. Thomson dokonał odkrycia elektronu - pierwszej z cząstek nazwanych później elementarnymi. Przełomowa praca Thomsona zawierała pomiar stosunku masy do ładunku cząstki będącej składnikiem promieniowania katodowego, ale o sławie Thomsona przesądziło spostrzeżenie, że stosunek masy do ładunku jest niezależny od materiału, z którego wykonano katodę i natychmiastowy wniosek - że cząstka ta jest podstawowym składnikiem atomów, budulcem wszystkich pierwiastków chemicznych.

Aparatura doświadczalna Thomsona była bardzo prosta. Była to szklana próżniowa rura z umieszczonym w środku rozgrzanym metalowym drucikiem emitującym elektrony, które przyspieszone polem elektrycznym docierały do pokrytego fosforem ekranu. Elektrony padając ...