Dodaj publikację
Autor
Barbara Jamróz
Data publikacji
2012-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Promieniotwórczość naturalna - konspekt lekcji.
 Pobierz (docx, 16,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W I KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Promieniotwórczość naturalna.

Cel ogólny: Poznanie zjawiska promieniotwórczości naturalnej.

Cele szczegółowe:

uczeń zna pojęcie promieniotwórczości naturalnej i podaje cechy różniące ją od promieniotwórczości sztucznej;

uczeń zna pojęcie radionuklidu i wymienia przykładowe, naturalne nuklidy promieniotwórcze;

uczeń wyjaśnia pojęcie okresu półtrwania radionuklidu;

uczeń wymienia i krótko charakteryzuje szeregi promieniotwórcze;

Metody i formy pracy:

wykład;

dyskusja;

praca z podręcznikiem;

praca indywidualna;

Środki dydaktyczne:

kreda, tablica;

podręcznik;

Przebieg lekcji :

Czynności porządkowe.

Przypomnienie wiadomości na temat rodzajów rozpadów promieniotwórczych.

Podanie tematu lekcji.

Wprowadzenie do tematu przez uświadomienie uczniom, że promieniotwórczość to nie jest tylko śmiertelne zagrożenie życia, ale zjawisko, z którym spotykamy się na co dzień, które jest chętnie wykorzystywane w diagnostyce medycznej, w różnych terapiach oraz w badaniach naukowych. Podkreślenie, że bez promieniotwórczości nie byłoby życia.

Zapoczątkowanie dyskusji na temat źródeł promieniowania naturalnego.

Wyjaśnienie pojęcia promieniotwórczość.

Wprowadzenie pojęcia radionuklidu, podanie przykładów pierwiastków o stabilnych i promieniotwórczych izotopach.

Zainicjowanie dyskusji na temat metody datowania węglem C-14 znalezisk archeologicznych.

Wyjaśnienie pojęcia okresu półtrwania radionuklidów i przeanalizowanie czasów połowicznego rozpadu niektórych pierwiastków (analiza odpowiedniej tabeli zamieszczonej w podręczniku w rozdziale 3.2).

Burza mózgów na temat: dlaczego ruda uranu, stosowana np. w reaktorach i bombach jądrowych, tak długo zachowuje swoje właściwości promieniotwórcze?

Wyjaśnienie istnienia tzw. szeregów promieniotwórczych w przyrodzie, jako podstawowego źródła promieniotwórczości naturalnej.

Analiza szeregów promieniotwórczych na podstawie schematów zamieszczonych w podręczniku w rozdziale 3.2.

Praca domowa:

Poznanie metody C-14 datowania znalezisk archeologicznych.

Zapisanie wszystkich przemian jądrowych zachodzących w obrębie jednego z poznanych szeregów promieniotwórczych.

Podsumowanie:

Powtórzenie wiadomości o źródłach promieniowania naturalnego i czasie półtrwania radionuklidów.