Dodaj publikację
Autor
Barbara Jamróz
Data publikacji
2012-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Stężenie procentowe - konspekt lekcji.
 Pobierz (docx, 19,4 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W I KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Opis składu mieszanin – stężenie procentowe.

Cel ogólny: Nabycie umiejętności posługiwania się pojęciem stężenia procentowego.

Cele szczegółowe:

uczeń zna i rozumie pojęcie stężenia procentowego;

uczeń potrafi obliczyć stężenie procentowe mieszaniny o znanym składzie;

uczeń określa ilość substancji rozpuszczonej w roztworze na podstawie znajomości stężenia procentowego tej mieszaniny;

uczeń korzysta ze znajomości pojęcia gęstości substancji;

Metody i formy pracy:

wykład;

praca indywidualna;

Środki dydaktyczne:

kreda, tablica;

karta pracy ucznia;

kalkulator;

Przebieg lekcji :

Czynności porządkowe.

Przypomnienie wiadomości na temat mieszanin jednorodnych (roztworów właściwych).

Podanie tematu lekcji.

Wyjaśnienie istoty pojęcia – stężenie procentowe, podanie wzoru i objaśnienie symboli

(z podkreśleniem różnicy między rozpuszczalnikiem a roztworem).

Przypomnienie pojęcia gęstości, wzoru i jednostki.

Rozdanie uczniom kart pracy z treścią zadań rachunkowych dotyczących stężenia procentowego.

Rozwiązanie na tablicy przykładowego zadania z wyjaśnieniem wszystkich kolejno wykonywanych kroków oraz omówienie innych możliwości rozwiązywania zadań (wykorzystanie zjawiska proporcjonalności).

Samodzielne rozwiązywanie zadań z karty pracy przez uczniów. Wyniki są samodzielnie przez nich kontrolowane z rozwiązaniami przedstawianymi na tablicy przez kolejnych uczniów (nauczyciel, sprawdzając poprawność rozwiązań, pełni rolę koordynatora prac).

Praca domowa:

Rozwiązanie niewykonanych na lekcji zadań z karty pracy.

Podsumowanie:

Powtórzenie wiadomości o różnicach między roztworem a rozpuszczalnikiem w mieszaninach jednorodnych (nierozróżnianie tych dwóch pojęć jest najczęstszą przyczyną pomyłek).

KARTA PRACY UCZNIA

STĘŻENIE PROCENTOWE

Zadanie 1.

Do naczynia z 10g soli wlano 90g wody. Oblicz stężenie otrzymanego roztworu.

Zadanie 2.

Oblicz, ile gramów wodorotlenku sodu należy odważyć aby sporządzić 300g 12% roztworu tej substancji.

Zadanie3.

Jakie stężenie procentowe ma roztwór cukru uzyskany przez rozpuszczenie 15g cukru w 85g wody?

Zadanie 4.

Jaką objętość gliceryny należy odmierzyć aby otrzymać 300g 20% roztworu, jeśli gęstość gliceryny wynosi 1,2g/cm3?

Zadanie 5.

Obliczyć stężenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 3kg soli kuchennej w 25dm3 wody.

Zadanie 6.

Jaką objętość wody należy dodać do 250g, 10% roztworu kwasu octowego, aby otrzymać roztwór o stężeniu 5%?

Zadanie 7.

Obliczyć stężenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 1kg lakieru w 10dm3 acetonu. Gęstość acetonu wynosi 0,79 g/cm3.

Zadanie 8.

W 0,5kg wody rozpuszczono 171g dwuwodowego chlorku miedzi(II) CuCl2 ·2H2O. Oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu.

Zadanie 9.

Do 300g 7% kwasu cytrynowego dodano 250 cm3 wody i dosypano 12g kwasku. Oblicz stężenie procentowe roztworu?

Zadanie 11.

Do 600g 4% roztworu dodano 50g wody i dosypano 20g soli i wymieszano. Oblicz stężenie procentowe tego roztworu.

Zadanie 12

Mleko zawiera około 4% laktozy. Oblicz ile gramów laktozy spożywa ...