Dodaj publikację
Autor
Barbara Jamróz
Data publikacji
2012-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cukry proste - glukoza i fruktoza; konspekt.
 Pobierz (docx, 19,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W II KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Cukry proste – fruktoza i glukoza.

Cel ogólny: Poznanie budowy i właściwości cukrów prostych będących podstawowym źródłem energii organizmów zwierzęcych.

Cele szczegółowe:

uczeń wyjaśnia pojęcie węglowodanów;

uczeń przedstawia i wyjaśnia różnice w budowie cząsteczek glukozy i fruktozy;

uczeń podaje właściwości glukozy i fruktozy;

uczeń wyjaśnia zjawisko fotosyntezy;

uczeń wyjaśnia zjawisko fermentacji alkoholowej;

Metody i formy pracy:

wykład;

praca indywidualna;

metoda projektu;

Środki dydaktyczne:

kreda, tablica;

4 różnokolorowe arkusze brystolu ;

flamastry, klej, nożyczki itp.;

Przebieg lekcji :

Czynności porządkowe.

Podanie tematu lekcji.

Podzielenie klasy na cztery grupy. Rozdanie arkuszy oraz kart pracy z określonymi zadaniami dla każdej grupy.

Określenie czasu pracy: 15min.

Prezentacja wyników pracy uczniów – 5min dla każdej grupy.

Ocenienie i skomentowanie prac uczniów.

Praca domowa:

Wykonanie notatki na podstawie prezentacji wykonanych na lekcji projektów.

Podsumowanie:

Wyjaśnienie jak ważnymi związkami dla człowieka są glukoza i fruktoza oraz zjawisko fotosyntezy i fermentacji alkoholowej.

KARTA PRACY UCZNIA

CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA

GRUPA I

Zadanie 1.

Przedstaw budowę cząsteczki glukozy, jej wzór chemiczny i nazwę systematyczną.

Zadanie 2.

Wymień właściwości fizyczne glukozy:

stan skupienia,

kolor,

zapach,

smak,

rozpuszczalność w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych.

Zadanie 3.

Wymień właściwości chemiczne glukozy:

palność,

reaktywność,

enancjomeria.

Zadanie 4.

Wymień przykładowe zastosowania glukozy.

KARTA PRACY UCZNIA

CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA

GRUPA II

Zadanie 1.

Przedstaw budowę cząsteczki fruktozy, jej wzór chemiczny i nazwę systematyczną.

Zadanie 2.

Wymień właściwości fizyczne fruktozy:

stan skupienia,

kolor,

zapach,

smak,

rozpuszczalność w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych.

Zadanie 3.

Wymień właściwości chemiczne fruktozy:

palność,

reaktywność,

enancjomeria.

Zadanie 4.

Wymień przykładowe zastosowania fruktozy.

KARTA PRACY UCZNIA

CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA

GRUPA III

Zadanie 1.

Przedstaw schematycznie przebieg procesu fotosyntezy.

Zadanie 2.

Zapisz równanie reakcji fotosyntezy. Nazwij reagenty. Określ warunki, w których zachodzi ten proces.

Zadanie 3.

Wyjaśnij jakie znaczenie ma fotosynteza dla środowiska naturalnego, roślin, zwierząt, ludzi.

KARTA PRACY UCZNIA

CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA

GRUPA IV

Zadanie 1.

Przedstaw schematycznie przebieg procesu fermentacji alkoholowej.

Zadanie 2.

Zapisz równanie reakcji fermentacji. Nazwij reagenty. Określ warunki, w których zachodzi ten proces.

Zadanie 3.

Wyjaśnij jakie znaczenie ma fermentacja alkoholowa dla środowiska naturalnego, roślin, zwierząt, ludzi.