Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI CHEMII W I KLASIE TECHNIKUM
Temat lekcji: Tlenki.
Cel ogólny: Przypomnienie charakterystyki tlenków, właściwości, budowy i metod otrzymywania.
Cele szczegółowe:
uczeń zna pojęcie tlenku;
uczeń podaje przykłady tlenków z podziałem na obojętne, kwasowe i zasadowe;
uczeń omawia budowę cząsteczki tlenku, rysuje wzór strukturalny, podaje nazwę cząsteczki;
uczeń zapisuje równania reakcji z udziałem tlenków;
uczeń podaje właściwości i zastosowania tlenków;
Metody i formy pracy:
wykład;
praca z podręcznikiem;
praca indywidualna;
metoda projektu;
Środki dydaktyczne:
kreda, tablica;
podręcznik;
książki tematyczne, tablice chemiczne;
4 różnokolorowe arkusze brystolu ;
flamastry, klej, nożyczki itp.;
Przebieg lekcji :
Czynności porządkowe.
Podanie tematu lekcji.
Wyjaśnienie zasad pracy na lekcji.
Podzielenie klasy na cztery grupy. Rozdanie arkuszy oraz kart pracy z określonymi zadaniami dla każdej grupy.
Określenie czasu pracy: 15min.
Prezentacja wyników pracy uczniów – 5min dla każdej grupy.
Ocenienie i skomentowanie prac uczniów.
Praca domowa:
Wykonanie notatki na podstawie prezentacji wykonanych na lekcji projektów.
Podsumowanie:
Wyjaśnienie jak ważnymi związkami dla człowieka są glukoza i fruktoza oraz zjawisko fotosyntezy i fermentacji alkoholowej.
KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA I
Wyjaśnij pojęcie – tlenek.
Opisz skład i budowę tlenków.
Podaj ogólny wzór stechiometryczny.
Wyjaśnij zasadę nazywania tlenków. Dlaczego czasem zapisujemy wartościowość pierwiastków w tlenku a czasem nie?
KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA II
Podaj metody otrzymywania tlenków.
Do każdej metody podaj co najmniej dwa przykłady odpowiedniej reakcji chemicznej.
KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA III
Podaj podział tlenków ze względu na właściwości chemiczne.
Scharakteryzuj każdą grupę.
Podaj przykładowe równania reakcji chemicznych.
KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA IV
Podaj właściwości fizyczne tlenków.
Podaj zastosowania tlenków na przykładach konkretnych związków.