Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Majchrowicz
Data publikacji
2012-06-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
235

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja z informatyki w programie Excel. Adresowanie względne i bezwzględne konspekt lekcji z Informatyki dla klasy drugiej gimnazjum.
 Pobierz (docx, 17,9 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJIPrzedmiot: INFORMATYKAKlasa: drugaCzas: 45`

Autor: mgr Katarzyna Majchrowicz

Temat: Adresy względne i bezwzględne.

Adresy względne i bezwzględne.

Cel ogólny lekcji: Tworzenie nowego arkusza. Cele szczegółowe:

Uczeń powinien znać:

Pojęcie adresy względne i bezwzględne.Zasady wykonywania działań na adresach.

Uczeń powinien umieć:

Skorzystać z zasad adresowania komórek w celu dokonania danego obliczenia.

Metody i formy pracy:WykładPokaz demonstracyjny

Materiały i środki dydaktyczne:Zestaw komputerowyOprogramowanie „Arkusz Kalkulacyjny”-MS WorksTablica

Uproszczony tok lekcji: 1. Czynności wstępne 2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.

3. Uświadomienie uczniom celu lekcji i sposobu jego realizacji.4. Realizacja poszczególnych etapów lekcji

Powtórzenie wiadomości na temat arkusza kalkulacyjnegoOmówienie na czym polega adresowanie względne, bezwzględne i adresowanie mieszane komórek.Omówienie zasad stosowania adresowania.

5. Uczniowie

Tworzą w arkuszu kalkulacyjnym przelicznik cen, wykonując w nim odpowiedni rodzaj adresowania.

PRZEBIEG LEKCJI: Adres komórki określa jednoznacznie jej położenie w arkuszu. Bardzo często mamy jednak do czynienia ze wzorami, które powtarzają się w kolejnych wierszach lub kolumnach arkusza. Wówczas istotne jest, żeby we wzorze była wykorzystana komórka na przykład o dwa miejsca na lewo od komórki ze wzorem, a nie określona komórka na przykład B5. Stąd mamy do czynienia z różnymi sposobami definiowania adresów komórek.Adresowanie względnePrzy adresowaniu względnym w arkuszu nie jest zapamiętywana określona komórka, lecz jej położenie względem wskazanej komórki.ĆwiczenieObliczyć odsetki bankowe od kwot pieniędzy złożonych na kilku kontach,. Należy założyć, że stopa procentowa jest stała i wynosi 0,14. Skopiować wzór i porównać go ze wzorem przed wykonaniem kopiowania.

D

E

F

D

E

F

1

stopa

0,14

1

stopa

0,14

2

Kwota

2

Kwota

3

2000

280

3

2000

=F1*D3

4

1800

0

4

1800

=F2*D4

5

6000

0

5

6000

=F3*D5

Po skopiowaniu formuły otrzymujemy wartość prawidłową tylko w przypadku pierwszej kwoty. Wartości nieprawidłowe wynikają stąd, że zapisany w komórce E4 wzór odwołuje się do komórki F2. Jak widać komórka ta jest pusta(interpretowana jako zero).Jak wynika z powyższego ćwiczenia , aby uniknąc problemów, trzeba zastosować inny rodzaj adresowania.Adresowanie mieszane.Metoda polega na „zamrażaniu” wiersza (znak $ przed numerem wiersza, na przykład F$2) lub kolumny (na przykład $F2). Oznacza to, że podczas kopiowania odpowiednio nazwa wiersza lub kolumny nie będą się zmieniać.Kontynuując powyższe ćwiczenie należy prawidłowo obliczyć odsetki.

D

E

F

D

E

F

1

stopa

0,14

1

stopa

0,14

2

Kwota

2

Kwota

3

2000

280

3

2000

=F$1*D3

4

1800

252

4

1800

=F ...