Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
I. Informacje wstępne
Temat: Ćwiczenia słuchu fonematycznego, podział wyrazów na głoski i sylaby.
Przedmiot: Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
Czas : 45 minut
II. Cele zajęć:
Cele ogólne:
- usprawnianie funkcji słuchowych poprzez analizę i syntezę wyrazów,
- rozpoznawanie i wyodrębnianie głosek i sylab z wyrazów.
Cele szczegółowe:
- ćwiczenia słuchu fonematycznego
- usprawnienie percepcji słuchowej i związków czasowo – przestrzennych
- ćwiczenie spostrzegania wzrokowego
- ćwiczenie funkcji wzrokowo – słuchowej i analizy dźwiękowej
- doskonalenie podziału wyrazów na głoski i sylaby
- doskonalenie wydzielania sylab w mowie
- bogacenie słownictwa
Metody i formy pracy
- indywidualna
- zespołowa
- gry i zabawy dydaktyczne
Pomoce dydaktyczne: kamyki, klucze, guziki, moneta, książka, zestaw wyrazów, zestaw głosek, treść zagadek, zestaw obrazków.
III. Przebieg zajęć
Faza wstępna
1. Powitanie uczniów.
Nauczyciel wyznacza kolejno osoby, podają one swoje imię i mówią coś o sobie, np.
„Jestem wesoła Madzia”. Kolejno wyznaczona osoba powtarza usłyszaną informację:
„Ty jesteś wesoła Madzia” i dodaje np. „A ja jestem piłkarz Dawid”.
Faza zasadnicza
1. Rozróżnianie dźwięków.
Uczeń obserwuje i słucha, a Nauczyciel rzuca na powierzchnię stołu kamyki, monetę, klucze, guziki itp. Później dziecko z zamkniętymi oczami odgaduje jaki przedmiot został upuszczony.
2. Liczenie i czytanie słuchem.
Nauczyciel wypowiada wyraz mówiąc każdą głoskę osobno, wolno, stosując przerwy ( k-o-t-e-k ). Uczeń odgaduje wyraz i podaje liczbę usłyszanych głosek – od wyrazów prostych do trudniejszych.
3. Zabawa.
Każdy uczeń losuje jedną głoskę. Następnie wyszukuje wyrazy zaczynające się na tę głoskę, następnie wyrazy kończące się na wybraną głoskę oraz wyrazy, w których wybrana głoska znajduje się w środku wyrazu.
4. Tworzenie wyrazów zaczynających się od danej sylaby.
Nauczyciel czyta zagadki i rozpoczyna rozwiązywanie np.„Stoi w kątku, pilnuje porządku” - mio- ?
5. Wyróżnianie głosek w nagłosie, śródgłosie, wygłosie:
- dobieranie obrazków zgodnie z głoską
- łączenie obrazka z innym obrazkiem, którego nazwa zaczyna się głoską, jaką kończy się nazwa poprzedniego obrazka ( dom –mak –kot - torba –arbuz ...)
Faza końcowa
1. Zakończenie zajęć ( nagroda za osiągnięcia – gra w koło fortuny )