Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Temat: Poznaję sposoby zachowania- asertywność, uległość, agresja
Cele operacyjne:
-zapoznanie uczniów z pojęciem zachowania asertywnego,
agresywnego i uległego
- doskonalenie umiejętności odróżniania zachowań asertywnych,
uległych i agresywnych
- kształtowanie poczucia własnej wartości
Metody:
mini wykład, burza mózgów, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
szary papier, markery,wykreślanka literowa, gotowe zadanie na kartkach
Tok lekcji:
1.Rozwiązanie wykreślanki literowej, hasło: różne zachowania
2.N mówi Co to jest asertywność,uległość ,agresja?
ASERTYWNOŚĆ to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć , poglądów i myśli swoich rozmówców. Teoria asertywności zbudowana jest na założeniu, że każdy człowiek posiada pewne podstawowe prawa, między innymi prawo do mówienia ,,nie’’, jeśli mu coś nie odpowiada. Ludzie zachowujący się w sposób asertywny potrafią stanowczo powiedzieć,,nie’’bez wyrzutów sumienia, złości
czy lęku.
Bycie asertywnym polega na obronie własnych praw bez naruszania praw innych.Umiejętność tego typu zachowań jest bardzo ważna na
przykład podczas nacisków grupy rówieśniczej.
Obok zachowań asertywnych ludzie mogą się zachowywać w podobnych sytuacjach ulegle bądź agresywnie.
ULEGŁOŚĆ – to postawa charakteryzująca się respektowaniem praw innych
I lekceważeniem własnych praw, czyli nieuwzględnieniem własnych potrzeb,
poglądów i odczuć.
AGRESJA- w zachowaniu przejawia się respektowaniem własnych praw przy
Jednoczesnym lekceważeniu praw otoczenia, niesłuchaniem innych oraz podej-
mowaniem decyzji nieuwzględniających dobra innych ludzi.
3 Ćwiczenie, w którym uczniowie nauczą się rozpoznawać zachowanie
asertywne oraz zdobędą umiejętność odróżniania ich od zachowań
agresywnych i uległych. Uczniowie pracują w grupach.
Sytuacja 1
Młodsza siostra prosi Cię , byś pomógł(pomogła) jej odrobić zadanie domowe
z matematyki. Ty akurat uczysz się do ważnego sprawdzianu.
Odpowiadasz jej:
- No dobrze, właśnie uczę się do sprawdzianu, ale ci pomogę.
Sytuacja 2
Kolega z klasy ma pewien problem i prosi cię o radę. Odpowiadasz:
- Skąd mam wiedzieć jak ci pomóc? To jest Twoja sprawa.
Sytuacja 3
Trzy tygodnie temu pożyczyłeś koleżance płytę ze swoim ulubionym filmem
i do tej pory ci jej nie oddała, chociaż obiecała zwrócić po tygodniu.
Dzwonisz do niej i mówisz:
- Przykro mi do tej pory nie oddałaś mi płyty.Czy możesz mi ją zwrócić
jutro?
N . Skomentujemy te sytuacje oraz zastanowimy się jakie zaprezentowane
są w nich postawy
Syt 1 Pokazuje zachowanie uległe, można było przeprosić młodsza siostrę
i wyjaśnić jej, że po zakończeniu nauki do sprawdzianu chętnie udzieli
jej pomocy.
Syt 2 Pokazuje zachowanie agresywne, osoba proszona o pomoc zachowała się
niegrzecznie, zlekceważyła prośbę kolegi
Syt 3 Pokazuje zachowanie asertywne, osoba od której pożyczono płytę z
filmem ...