Dodaj publikację
Autor
Wioletta Pilarska
Data publikacji
2012-06-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
175

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

„Woda - zabawy z wodą i słomką do napojów” - Konspekt zajęć przedszkolnych - ćwiczenia narządów artykulacyjnych.
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ MIESZANEJ.

TEMAT ZAJĘĆ: „Woda- zabawy z wodą i słomką do napojów”.

DATA: 01.12.2011.

CELE OGÓLNE:

- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem;

- poznanie właściwości wody;

- utrwalanie umiejętności różnicowania;

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi sformułować wnioski na podstawie przeprowadzonych doświadczeń;

- dziecko zna wartość wody w życiu;

- dziecko określa prawidłowo liczebność zbiorów i stosuje określenia: mniej, więcej, namniej, najwięcej.

METODY:

- praktyczne działanie, opis, obserwacja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

skrócona i uproszczona przez nauczycielkę wersja baśni E. Szelburg- Zarembiny „O trzech braciach i żywej wodzie”; miska z wodą, różne przedmioty do przeprowadzenia doświadczeń (moneta, kamień, piórko, drewniany klocek, kartka papieru, wata, plaster cytryny, cukier, kisiel w proszku, farbka plakatowa) kubeczki dla każdego dziecka, słomka do napoju dla każdego dziecka, chusteczki papierowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Przywitanie dzieci przez nauczycielkę piosenką „Wszyscy są…”

Przedstawienie dzieciom krótkiej historii „O trzech braciach i żywej wodzie” jako wprowadzenie do tematu zajęć. Krótka rozmowa na temat znaczenia wody dla życia. Nauczycielka pozwala dzieciom na samodzielne formułowanie wypowiedzi. Określenie wartości wody na podstawie starań o jej zdobycie i uzdrowienia matki.

Nauczycielka proponuje dzieciom, żeby sprawdzić, jakie właściwości jeszcze może mieć woda. Umawia się z dziećmi, że pojedynczo będą wykonywać doświadczenia.

Zachęca dzieci do przewidywania, co się stanie z różnymi przedmiotami po zanurzeniu w wodzie. Dzieci samodzielnie sprawdzają, jak zachowują się w wodzie: plaster cytryny, moneta, drewniany klocek itp. Następnie formułują wniosek:

Niektóre przedmioty topią się w wodzie, inne po niej pływają. Przeliczają te przedmioty. Określają, których przedmiotów jest więcej- tonących czy pływających w wodzie.

Następnie dzieci samodzielnie sprawdzają, jak zachowają się w wodzie cukier, kisiel czy farbka. Formułują wniosek, że substancje rozpuszczają się w wodzie i barwią ją na kolorowo.

Nauczycielka gratuluje dzieciom odkryć przyrodniczych i zaprasza je do stolików.

Dzieci dokładnie czyszczą noski, a następnie próbują dmuchać przez słomkę do napojów mocno w górę, później sprawdzają, co dzieje się z wodą w kubeczku, kiedy na nią dmuchają z góry, potem w środku. Dzieci nazywają zjawiska, które obserwują: woda bulgocze, szumi, robią się na niej bańki, itp.

Zajęcia kończą się zabawą integracyjną „Masażyki” do wybranej rymowanki.

Przygotowała: mgr Wioletta Pilarska

Nauczycielka przedszkola