Dodaj publikację
Autor
Wioletta Pilarska
Data publikacji
2012-06-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

„Das Buch - mein Freund” - „Książka - mój przyjaciel” - Konspekt zajęć z jęz. niemieckiego w przedszkolu - o książce.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO JAKO JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ MIESZANEJ.

TEMAT ZAJĘĆ: „Das Buch- mein Freund”- „Książka- mój przyjaciel”.

DATA: 24.03.2011.

CELE OGÓLNE:

- uświadamianie znaczenia książek w życiu człowieka;

- rozwijanie zasobu słownictwa związanego z tematem zajęć;

- redagowanie wypowiedzi ustnych na podany temat.

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi opowiedzieć o znaczeniu książek w życiu człowieka

- dziecko wskazuje swoich ulubionych bohaterów literackich;

- dziecko używa nowych słów: das Buch, der Freund, dei Bucherei, lesen, das Lesezeichen,.

METODY:

- praktyczne działanie, opis, obserwacja.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: różne książki z biblioteczki przedszkolnej oraz przyniesione przez dzieci książeczki z bajkami, mini- księgarnia urządzona przez nauczycielkę, czasopisma dla dzieci, sylwety popularnych bohaterów książek dla dzieci.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Przywitanie piosenką w języku niemieckim: „Wo ist denn der…?” śpiewaną do każdego dziecka. Dziecko wezwane po imieniu wstaje i kłania się.

Przedstawienie dzieciom tematu zajęć i zaproszenie do „księgarni”. Dzieci oglądają książki, nauczycielka opowiada, z czego składa się książka, gdzie można kupić książki. Używa słów niemieckich na określenie książki, księgarni itp. Prowokuje dzieci do odpowiadania na pytania: „Was ist das?”- „Das ist ein Buch”, “Was machst du?” - „Ich lese Buch”.

Nauczycielka prezentuje dzieciom sylwety różnych bohaterów popularnych baśni w języku polskim i niemieckim. Dzieci próbują naśladować wymowę w języku niemieckim: „Rotkapchen”, „Hansel und Gretel” itp. Oraz odpowiadać na pytania nauczycielki: „Wer ist das?” „Das ist Rotkapchen”.

Nauczycielka wskazuje książkę z piosenkami i ilustrowanym zapisem melodii, zaprasza wszystkie dzieci do śpiewania, dzieci po kolei wskazują pozostałym, jak śpiewać.

Nauczycielka zaprasza chętne dzieci do pracy plastycznej. Dzieci wykonują w kolorowych kartonów „Lesezeichen”- zakładkę do książki posługując się szablonem. Nauczycielka pomaga w wycinaniu podpowiadając niemieckie znaczenia wykonywanych czynności. Dzieci ozdabiają zakładki i kończą pracę we własnym tempie.

Przygotowała: mgr Wioletta Pilarska

Nauczycielka przedszkola