Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Dorota Kozłowska
Warszawa, 23.02.2010 r.
Temat: Przemoc w szkole a prawa dziecka.
(konspekt lekcji wychowawczej w klasie IV b)
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele:
– zapoznanie uczniów z podstawowymi prawami, jakie im przysługują,
– zdefiniowanie problemu przemocy,
– wskazanie, do kogo można zwrócić się o pomoc w sytuacji, gdy jesteśmy ofiarą lub świadkiem
aktu przemocy
Metody pracy:
– burza mózgów, analiza tekstów, dokumentów i wierszy
Formy pracy:
-praca zbiorowa, praca w grupach
Pomoce dydaktyczne:
kartki, flamastry, karteczki samoprzylepne, piłeczka, wiersz Marcina Brykczyńskiego „O prawach
dziecka”, zapisane prawa dziecka z Konwencji o prawach dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie dzieci oraz przedstawienie celu spotkania. Powitanie na lekcji gościa- pani
dyrektor.
Nauczyciel zagaja rozmowę o prawach człowieka, a szczególnie o prawach dziecka, które są
zapisane w dokumencie zwanym... (Konwencją o prawach dziecka).
Nauczyciel wywiesza na tablicy zapisane prawa dziecka, wskazany uczeń odczytuje kolejny
punkt. Dzieci wyjaśniają, co oznaczają kolejne punkty, jak je rozumieją.
2. Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć i przerw.
3. Zabawa „Tańcząca piłeczka”
Nauczyciel proponuje zabawę pt. „Tańcząca piłeczka”- polegającą na tym, że dziecko, któremu
podano piłeczkę ma głos i opowiada, w jaki sposób zareagowało na sytuację przemocy w
szkole, jak komuś pomogło.
4. Zabawa „Wizytówka”
Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę pt. „Wizytówka”- dzieci wpisują na karteczkę literę A,
B, C lub D (kolejno) i swoje imię.
5. Zabawa „Karty”
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy według liter. Każda grupa otrzymuje kartę z zadaniem- są to
kartki z opisem scenek z życia szkoły oraz pytania, na które uczniowie muszą znaleźć
odpowiedzi.
Oto scenki z życia szkoły:
żebyś dał im pieniądze.
• Na boisku szkolnym, podczas przerwy, podchodzą do ciebie dwaj starsi uczniowie i mówią,
• Ktoś próbuje wepchnąć się przed ciebie w kolejce do sklepiku szkolnego.
•
• W szatni kilka osób niszczy twój plecak, kopiąc go, a inni na tylko patrzą.
Podchodzi do ciebie uczeń i bierze bez pytania twój piórnik.
Pytania dla każdej grupy:
Jak się czuje osoba poszkodowana?
•
• Dlaczego te osoby użyły przemocy?
•
Jak powinieneś się zachować?
Każda grupa otrzymuje kartki i flamastry. Uczniowie pracują w grupie zapisują odpowiedzi na pytania
dotyczące scenek.
6. Odczytania(zaprezentowanie) odpowiedzi.
Grupy odczytują swoje odpowiedzi oraz wymieniają się spostrzeżeniami.
7. Głośne odczytanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”
Zwrócenie uwagi na fragment mówiący o prawie do ochrony przed przemocą.
Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
którym za to należą się ...