Dodaj publikację
Autor
Ewa Bryłka
Data publikacji
2012-07-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
109

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcie ma na celu wzmocnienie dzieci, aby radziły sobie z lękami (obawami), których nie potrafią sobie wytłumaczyć, integrowanie grupy w trosce o dobre samopoczucie wszystkich jej członków.
 Pobierz (doc, 88,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH

Temat: „Cytrynek, potwór który najprawdopodobniej lubi cytryny”

Cele: - wzmocnienie dzieci, aby radziły sobie z lękami (obawami), których
nie potrafią sobie wytłumaczyć,
- integrowanie grupy w trosce o dobre samopoczucie wszystkich jej
członków,
- dostrzeżenie skutków bałaganiarstwa i braku troski o porządek

Uczestnicy: 25 osobowa grupa dzieci 5-6 letnich,
Czas trwania: około 45 minut,
Warunki: przedszkolna sala zabaw,
Metody i techniki:
- słowna: opowiadanie nauczycielki pt. „Cytrynek, potwór który
najprawdopodobniej lubi cytryny”,
tekst piosenki „Pójdziemy na wycieczkę”, rozmowy z dziećmi,
-czynna: stemplowanie etykietek, rysowanie, kolorowanie szablonu,
konstruowanie z klocków, zabawy ruchowe,
Formy: zbiorowa, grupowa,
Środki: etykietki z imionami, stemple, poduszki i tusz do stempli, taśma
dwustronna, piłka, „Cytrynka - laleczka”, kredki, kartki, pastele,
klocki –kartonowe prostopadłościany, szablon „Chłopca-Cytrynka”
z tektury, cytryna w plastrach, talerzyk, kosz z piłeczkami koloru
żółtego i niebieskiego, domek z kartonu w kolorze niebieskim
Literatura: opowiadanie pt. „Cytrynek, potwór który najprawdopodobniej lubi
cytryny” napisane przez Ewę Bryłka, tekst piosenki „Pójdziemy
na wycieczkę”, „Pedagogika zabawy” według Klanzy (pomysły na
zabawy ruchowe)
Przebieg:

Część pierwsza

Odszukiwanie przez dzieci etykietki ze swoim imieniem (pomoc nauczycielki), ozdobienie jej wybranym przez dziecko stempelkiem i przyklejanie etykietki

do swojego ubrania (pomoc nauczycielki),

Część druga

1. Pytania nauczycielki skierowane do dzieci:
a) Dlaczego niektóre dzieci wchodzące do przedszkola bywają smutne, płaczą?!
b) Jak pomóc tym dzieciom?
2. Słowa nauczycielki:
Posłuchajcie o pewnej 4-letniej Gosi, która chodzi tak jak Wy
do przedszkola, ale w innym mieście:
( tekst opowiadania)

3. Zabawa ruchowa pt. „Kolory”
Spójrzcie dzieci, moja „Cytrynka” (zrobiona przez nauczycielkę laleczka),
zaprasza do wspólnej zabawy w „Kolory”.
Dzieci tworzą koło. Nauczycielka wymienia ulubiony przez Cytrynkę
kolor – czyli żółty- i prosi wszystkie dzieci, aby jak najszybciej poszukały
go w naszej sali. Później turla po podłodze piłkę do wybranego
przedszkolaka. On ją chwyta i wymienia nazwę ulubionego przez siebie
koloru. Inne dzieci odszukują wskazany kolor np. na zabawkach, ubraniu
własnym lub kolegów, na meblach itp. Zabawę powtarzamy kilka razy.
3. Pytania skierowane do dzieci:
- Jaki kolor według Was najbardziej lubi Cytrynka?
- Dla kogo Cytrynka ma serduszko?
4. Namalujcie przyjaciela Cytrynki używając ulubionych przez Was kolorów
5. Zabawa ruchowa do treści piosenki pt. „Pójdziemy na wycieczkę”

„Pójdziemy na wycieczkę”

I. Pójdziemy na wycieczkę II. Znajdziemy przygód beczkę
I ty i ja, i ja i on I ty i ja, i ja i on
Śpiewając pioseneczkę Śpiewając pioseneczkę
I ty i ja i on. I ty i ja i on.

Ref. Tra-la-la-la, tra-la-la-la, Ref. Tra-la-la-la, tra-la-la-la,
Tra-la-la-la -la-la-la, Tra-la-la-la -la-la-la,

6 ...