Dodaj publikację
Autor
Maria Dąbrowska
Data publikacji
2012-07-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
100

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dla 3-4 latków związanych ze zbliżającym się dniem 6 grudnia.
 Pobierz (docx, 18,4 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

Opracowała: Maria Magdalena Dąbrowska

Grupa dzieci: Trzylatki

Czas trwania: 30 minut

Czas realizacji: 1.12.2011

Temat: I przyszedł Mikołaj.

Hasła programowe:

Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

Cele operacyjne – Dziecko:

Rozpoznaje swoje imię spośród imion innych dzieci z grupy;

Śpiewa piosenkę „Jadą sanie” i „Święty Mikołaj”;

Chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

Pokonuje tor przeszkód z elementami skoku i przejścia po linii prostej;

Porusza się do muzyki według wskazówek nauczyciela;

Porównuje ilość przedmiotów (więcej, mniej);

Przelicza w zakresie 5;

Wie, co zrobić, aby doprowadzić do równoliczności zbiorów (dodać, odjąć);

Rozpoznaje przedmioty za pomocą zmysłu dotyku;

Koloruje obrazek farbami (pędzelkiem) według wzoru;

Prawidłowo dobiera kolory

Formy: zbiorowa, indywidualna

Metody: metoda Ireny Majchrzak; metoda słowna, oglądowa, metoda opowieści ruchowej;

Środki dydaktyczne: wizytówki, piosenki, odtwarzacz CD, płyta z nagraniem piosenki z instrukcją, szarfy, obrazek duży zakryty kartkami, koperty z zadaniami, worek Świętego Mikołaja, szalik, cztery lalki, pięć dużych prezentów, 100 małych prezentów, obrazki do kolorowania, farby i pędzle;

Literatura: K. Wlaźnik – Gniewkowski „Gry i zabawy ruchowe”; Wychowanie przedszkolne; „Przewodnik metodyczny w przedszkolu”

Przebieg zajęć

1. Zabawy z imionami według Ireny Majchrzak

„Obecność”. N. Pokazuje dzieciom wizytówki. Właściciele zgłaszają się po nie.

„Deszcze wizytówek”. N. Rozrzuca wizytówki. Zadaniem dzieci jest znaleźć swoje imię.

„Powitanie”. N. wita dzieci, mówiąc:

Witam tych, którzy lubią dostawać prezenty.

Witam tych, którzy lubią dawać komuś prezenty.

Witam tych, którzy kochają Świętego Mikołaja.

Dzieci, które czują się powitane podnoszą do góry wizytówki i krzyczą „Hej”

2. Tajemnicze koperty – objaśnienie zabawy

N. pokazuje dzieciom koperty ze znaczkami i duży obrazek przykryty kartonikami z takimi samymi znaczkami. Następnie wyjaśnia dzieciom, że aby zobaczyć, co kryje się na obrazku, trzeba wykonać zadania, które ukryte są w kopertach.

3. Koperta I

N. otwiera kopertę. W niej znajduje się pierwsze zadanie, którym jest zaśpiewanie dwóch piosenek o Mikołaju. „Święty Mikołaj” i „Jadą sanie”.

4. Koperta II

N. wyciąga z koperty „mapę”, na której narysowany jest tor przeszkód. Tor przeszkód N. układa z szarf. Dzieci kolejno przechodzą przez niego.

5. Koperta III

N. odczytuje list od Mikołaja, w którym Święty opowiada o pomyłce podczas rozdawania prezentów. Dzieci pomagają Mikołajowi liczyć.

6. Koperta IV

N. czyta list z koperty, w którym autor – Mikołaj prosi o wykonywanie poleceń zgodnie z instrukcją, którą podaje na płycie.

„Dzwonki”

Dzieci potrząsają równomiernie obiema rękoma naśladując dzwonienie ...