Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Opracowała: Maria Magdalena Dąbrowska
Grupa dzieci: Trzylatki
Czas trwania: 30 minut
Czas realizacji: 8.05.2012
Temat: Zwiedzamy Hiszpanię.
Hasła programowe:
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Cele operacyjne – Dziecko:
Opisuje położenie Hiszpanii na mapie;
Wie, że Hiszpanie jest jednym z krajów Unii Europejskiej;
Opisuje wygląd flagi hiszpańskiej;
Ogląda stroje tancerek hiszpańskich;
Próbuje tańczyć passo doble naśladując nauczyciela;
Wie, co to jest corrida;
Rozumie, że nie wolno męczyć i krzywdzić zwierząt;
Ogląda i opisuje obrazy;
Koloruje obrazek farbami używając różnych kolorów i dbając o zapełnienie całego rysunku;
Formy: zbiorowa, indywidualna
Metody: metoda słowna, oglądowa, oparta na działaniu, metoda opowieści ruchowej;
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty: KLANZA, nagranie passo doble i tańca flamenco, mapa Europy, flamaster, flaga Hiszpanii, tamburyno, zdjęcia tancerek flamenco, spódnica, zdjęcia corridy, koc, aparat fotograficzny, obrazy, zdjęcia obrazów, obrazki do kolorowania, farby i pędzle, ramki zrobione z pociętego papieru;
Literatura: „Wychowanie przedszkolne”; „Przedszkole trzylatka” – przewodnik metodyczny
Przebieg zajęć
1. „Lecimy w nieznane”
Zabawa ruchowo – muzyczna wg KLANZA. Dzieci naśladują czynności nauczycielki. Odbywają wirtualną podróż z Polski do Hiszpanii.
2. „Gdzie jest Hiszpania?”
N. pokazuje położenie Hiszpanii na mapie i globusie. Wraz z dziećmi opisuje wygląd hiszpańskiej flagi.
3. „Hiszpańskie przywitanie”
N. opisuje zabawę. Wszyscy witają się słowami „Buenos dias” oraz całują się w oba policzki, trzymając ręce na ramionach partnera.
4. „Ogniste flamenco”
N. pokazuje zdjęcia tancerek hiszpańskich. Dzieci opisują ich stroje. Następnie N. pokazuje, jak tańczyć passo doble. Dzieci próbują odwzorować taniec nauczyciela.
5. „Krwawa corrida”
N. opowiada dzieciom o brutalnym widowisku zwanym corridą. Podczas opowiadania N. pokazuje obrazki matadora walczącego z bykiem. Dzieci próbują ocenić ”moralność” takiego widowiska.
6. „Matadorzy”
Zabawa ruchowa, podczas której dzieci zamienione w byki próbują wbiec w płachtę matadora.
7. Hiszpańscy malarze
N. pokazuje obrazy. Wyjaśnia, że w Hiszpanii żyli i tworzyli słynni malarze. Dzieci wypowiadają się, co można namalować.
8. „Malarze”
Zabaw ruchowa. N. zamienia dzieci w malarzy, którzy chodzą i malują domy (do akompaniamentu tamburyna). Na przerwę w muzyce „malarze” zamieniają się w figurki. N. robi zdjęcia.
9. „Hiszpańskie obrazy”
Praca plastyczna: Dzieci kolorują farbami obrazki przygotowane przez nauczyciela. Następnie przyklejają ramki z pociętych pasków papieru.