Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadząca: Katarzyna Kocyk
Data 30.05.2012 r.
Temat: „Kto to jest przyjaciel ?”.
Cel ogólny:
- uświadomienie potrzeby przyjaźni i jej znaczenia w życiu.
Cele szczegółowe:
Uczeń: - zna cechy prawdziwego przyjaciela,
- wyraża opinię o postępowaniu innych,
- rozumie potrzebę udzielania pomocy innym,
- zaprojektuje kompozycję manualno-plastyczną,
Cele wychowawcze:
- życzliwość do kolegów,
- wspólna grzeczna zabawa,
- umiejętność współdziałania w grupie,
- kulturalne odnoszenie się podczas zajęć.
Metody:
pogadanka, bajka, zabawa ruchowa przy muzyce, ćwiczenia praktyczne, gra decyzyjna „prawda – fałsz”, „kosz i walizeczka”.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
bajka pt: „Bajka o dwóch ołówkach”, tablica, koperty z wyrazami, magnetofon, płyta CD z nagraniem muzyki, wstążki, serca, gotowe elementy do przyklejenia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie. Dzieci siadają w kręgu, nauczycielka wita wszystkich tak, aby każdy czuł się indywidualnie powitany, (kto czuje się powitany macha ręką): - witam wszystkich, co są dzisiaj w radosnym nastroju,
- witam wszystkich, co lubią słodycze, - witam wszystkie dziewczynki, - witam wszystkich chłopców, - witam serdecznie gości, którzy nas odwiedzili.
2. Wprowadzenie do tematu – zagadki.
Nieprzeciętny to kolega,
Bo wysłucha i doradzi,
Więc jak brata go szanuję,
I z radością wypatruję……………………………
Pomoże Ci w szkole, gdy problem masz,
Z nim zawsze miło spędzasz czas,
On najlepiej zna Cię,
Bo to jest twój …………………….
(Dwie zagadki na wypadek, gdyby dzieci miały kłopoty z podaniem prawidłowej odpowiedzi za pierwszym razem.) Po rozwiązaniu przez dzieci zagadki, nauczyciel odsłania napis PRZYJACIEL.
3. Nauczyciel czyta bajkę Pt: „Bajka o dwóch ołówkach”. Rozmowa dydaktyczna na temat bohaterów bajki, odpowiadanie na pytania nauczyciela: - Kto to jest przyjaciel? - Po czym poznać prawdziwą przyjaźń? - Co jest najważniejsze w przyjaźni? - Kto zasługuje na naszą przyjaźń?
4. Zabawa „Cechy prawdziwego przyjaciela”. Uczniowie dobierają się w pary i losują kopertę, w której są dwie karteczki. Na których zostały zapisane pozytywne, oraz negatywnymi cechy i zachowania ludzi. Dziecko odczytuje głośno napisy, a następnie wybiera pozytywną cechę i przypina wokół koła z napisem przyjaciel, tak aby powstało słońce.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wzajemna pomoc”. Nauczyciel włącza muzykę. Dzieci spacerują parami po sali. Na hasło nauczyciela dzieci zatrzymują się, a następnie wykonują polecenia:
- jest ślisko, pomóż przyjacielowi iść po śliskim chodniku,
- pada deszcz, weź przyjaciela pod parasol,
- wspinamy się razem na wysoką górę,
- pomóż przyjacielowi znaleźć zgubiony klucz od domu,
- idziemy uśmiechając się do siebie,
- jest ciemna noc, wyprowadź przyjaciela z lasu.
6. Wykonanie pracy plastycznej; projektowanie medalu „Dla mojego przyjaciela”. Po wykonaniu pracy dzieci siadają w kręgu i podarowują medal osobie, która siedzi po prawej stronie.
7. Ewaluacja zajęć. Dzieci ...