Dodaj publikację
Autor
Olga Cicha
Data publikacji
2012-09-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja scenariusza lekcji języka niemieckiego w klasie II gimnazjum (temat "Waren und Verpackungen") z uwzględnieniem specyfiki pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
 Pobierz (doc, 696,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji z uwzględnieniem pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (posiadającym opinię PPP)

I. Założenia ogólne
1. Typ szkoły/poziom nauczania: Gimnazjum klasa II
2. Data: …….
3. Czas trwania: 45 minut
4. Temat lekcji: Waren und Verpackungen.
5. Cele lekcji: Uczeń:
• utrwala nazwy produktów spożywczych i sklepów;
• poznaje nazwy opakowań, w których produkty można zakupić;
• określa ilość produktów;
• potrafi napisać listę zakupów;
• ćwiczy umiejętność uzyskiwania i udzielania informacji o zakupach.
Materiał leksykalny: nazwy produktów spożywczych, sklepów i opakowań.
Materiał gramatyczny: liczba mnoga rzeczowników, jednostki miar i wag.
6. Pomoce dydaktyczne: karty pracy (opracowane na podstawie materiałów zamieszczonych w podręczniku „Magnet 2” wyd. Klett).
7. Metody pracy: podająca, praktyczna (ćwiczenia zawierające materiał ikonograficzny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim)
8. Formy pracy: plenum, praca indywidualna, praca w parach.

II. Przebieg lekcji
A/ Wprowadzenie do lekcji:
Nauczyciel aktywizuje poznane słownictwo, podając nazwy produktów. Uczeń dodaje do nazwy produktu nazwę sklepu lub lokalu (np. das Obst – das Gemüsegeschäft; das Brot – die Bäckerei). Ćwiczenie można powtórzyć, zaczynając od nazw lokali. Utrwaleniu materiału poznanego wcześniej służy również karta pracy (załącznik nr 1) uwzględniająca ćwiczenia dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (ćwiczenia o niewielkim stopniu trudności, niezbyt skomplikowane, zawierające słownictwo poznane na zajęciach).
Czas: 10 min

B/Prezentacja nowego materiału i praca nad nim:
Nauczyciel prezentuje nazwy opakowań, pokazując obrazki lub autentyczne opakowania.
Uczniowie automatyzują poznane nazwy opakowań, rozwiązując w parach ćwiczenie 3 (karta pracy nr 2 zadanie 1, zał. nr 2). Należy pamiętać, że w przypadku uczniów z dostosowaniem wymagań edukacyjnych ze względu na problemy ze wzrokiem, czcionka, którą pisane są ćwiczenia powinna być większa. Nauczyciel koordynuje pracę uczniów, w razie potrzeby służy pomocą.

Uczniowie czytają rozwiązania. Następnie ćwiczą wymowę, powtarzając wyrażenia za nauczycielem. (np.: ein Karton Orangensaft, eine Flasche Cola…)

Nauczyciel prezentuje liczbę mnogą nazw opakowań. Uczniowie wykonują zadanie 2 w karcie pracy nr 2. Nauczyciel czyta poznane nazwy opakowań w liczbie poj. oraz w liczbie mnogiej przesadnie wyraźnie wymawiając końcówki, aby wszyscy uczniowie poprawnie uzupełnili brakujące elementy w ćwiczeniu.
Dzięki minidialogom (Hast du eine Flasche Wasser? Ich habe zwei Flaschen Wasser.) uczniowie automatyzują poznane rzeczowniki (ćwiczenie typu łańcuszek pytanie – odpowiedź).
Uczniowie, pracując w parach, piszą listę zakupów i prezentują ją w klasie. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim wykonują zadanie 3 z karty pracy nr 2. Na podstawie ilustracji produktów spożywczych odtwarzają listę zakupów uwzględniając ilość i nazwę opakowania, w którym można nabyć produkt.
Czas ...