Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Bilewicz-Szyrmer
Data publikacji
2012-09-17
Średnia ocena
5,00
Pobrań
144

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji chemii do przeprowadzenia w drugiej klasie gimnazjum.
 Pobierz (doc, 29,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI CHEMII

DZIAŁ PROGRAMOWY: Woda i roztwory wodne.
KLASA II GIMNAZJUM

TEMAT: Woda i jej rola w przyrodzie.

CELE LEKCJI:
1. Uczeń wymieni postacie w jakich występuje woda w przyrodzie w trzech stanach skupienia.
2. Uczeń wskaże różnice między procesem parowania i wrzenia.
3. Uczeń nazwie przemiany wody między poszczególnymi stanami skupienia.
4. Uczeń wskazuje źródła zanieczyszczeń wody.

CELE EDUKACYJNE OBJĘTE PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ REALIZOWNE W CZASIE LEKCJI:
1. Nabycie umiejętności obserwacji i opisu zjawisk chemicznych zachodzących w otaczającym świecie.
2. Poznanie znaczenia wiedzy chemicznej w procesach przetwarzania materii przez człowieka.

ZADANIA SZKOŁY OBJĘTE PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ REALIZOWNE W CZASIE LEKCJI:
1. Ukształtowanie myślenia prowadzącego do zrozumienia poznanej wiedzy chemicznej i posługiwania się nią w różnych sytuacjach życiowych.
2. Zapoznanie uczniów z właściwościami substancji chemicznych i bezpiecznym obchodzeniem się z nimi.
3. Umożliwienie uczniom zdobycia wiadomości i umiejętności zarówno praktycznych, jak i stanowiących podstawę do kształcenia na kolejnych etapach.

METODA: Słowno – naprowadzająca, burza mózgów, praca z zeszytem ćwiczeń.
FORMA PRACY: Praca z całą klasą.

I Część wstępna i organizacyjna
Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.

II Część właściwa

Temat: Woda i jej rola w przyrodzie.
1. W jakich postaciach występuje woda w przyrodzie z podziałem na trzy stany skupienia ( burza mózgów i notatka w zeszycie).
Treść notatki:
Woda występuje w przyrodzie w trzech stanach skupienia:
a) stałym: lód, grad, śnieg, szron, szadź,
b) ciekłym: woda, chmura, deszcz,
c) gazowym: para wodna, mgła.

2. Przemiany wody między poszczególnymi stanami skupienia ( ćw. 148, 149 str. 84).
3. Parowanie, a wrzenie – podobieństwa i różnice ( ćw. 150 str. 84).
Treść notatki: Parowanie – powolna przemiana cieczy w gaz, zachodzącą na powierzchni cieczy w dowolnej temperaturze;
Wrzenie – gwałtowna przemiana cieczy w gaz, zachodząca w całej objętości cieczy w określonej temperaturze (dla wody 100(C).

Podobieństwa: przemiana cieczy w gaz

Różnice: temperatura, gwałtowność, zakres.

4. Źródła zanieczyszczeń wody.
Komunalne, przemysłowe, rolnicze.

5. Projekcja filmów edukacyjnych: „Jak można oczyścić wodę?”, „Jak otrzymać wodę do picia?” i omówienie metody oczyszczania wody.
- W jaki sposób oczyszcza się wodę morską?
- Jak się nazywa przedstawiona w filmie metoda oczyszczania wody?
- Jaka rolę odgrywa piasek w metodzie oczyszczania wody przedstawionej w filmie?
- Jak można z wody morskiej otrzymać wodę nadającą się do picia?
- Dlaczego wodą morską nie można ugasić pragnienia?

III Podsumowanie i uporządkowanie wiadomości

IV Ocena aktywności uczniów

V Zadanie pracy domowej
Napisać w zeszycie: „Co wpływa na zanieczyszczenie wód w Konstantynowie?”.

dr Elżbieta Bilewicz-Szyrmer
nauczyciel chemii
w Gimnazjum nr1 w Konstantynowie Łódzkim