Dodaj publikację
Autor
Mirosława Cichoń
Data publikacji
2012-10-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
248

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do zajęć dla uczniów Gimnazjum "Świadome przeżywanie emocji".
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Komentarze

sasanka80, 2012-10-03

Bardzo przydatny temat zajęć dla gimnazjalistów.Ważne jest to, że uczniowie uświadamiają sobie, iż odczuwanie emocji negatywnych nie jest złe, ze mają do nich prawo.Autorka pomaga im zrozumieć, że emocje należy uzewnętrzniać, ale nw sposób kontrolowany.

Podgląd treści

Konspekt do zajęć świetlicowych

Temat: Świadome przeżywanie emocji.

CELE:

Uczeń:

Potrafi rozpoznać i nazwać przeżywane emocje

Rozumie, że to od niego zależy, jak przeżywa różne zdarzenia

Podejmuje próby panowania nad emocjami

Wie, że emocje to naturalna reakcja organizmu, na daną sytuację i nie należy się ich wstydzić.

Uświadamia sobie przyczyny swoich emocji

Przekonuje się, że to od niego zależy jak przeżywa różne emocje

Podejmuje próby panowania nad swoimi emocjami

METODY: dyskusja, pogadanka, burza mózgów, miniwykład

FORMY: praca indywidualna, grupowa, zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: .Materiał pomocniczy- Stereotypy czyli fałszywe przekonania na temat naszych emocji.

CZAS: dwie godziny lekcyjne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Miniwykład:

Emocje to silne wzruszenie, przeżycie,

związane z tym, że człowiek reaguje na siebie i na swoje stosunki z otoczeniem. Mają swój znak, mogą być dodatnie , bądź ujemne. Emocje, takie jak gniew, złość, zazdrość, smutek, wściekłość, strach nie mogą być tłumione..Emocje tłumione narastają i kiedyś z pewnością nieuchronnie wybuchną, być może w niekontrolowany sposób. Emocje, które nas zalewają nie dają nam wytchnienia.Najważniejszy sposób obchodzenia się z nimi to wpuścić je do środka, poczuć wszystkie ich aspekty pozostając w centrum świadomości. Każdą emocję dobrze jest zaprosić osobno.

2.

Ćwiczenie 1

Praca w grupach 5-6 osobowych, wybór lidera.

Każda grupa otrzymuje listę z nazwami kilku emocji o różnym zabarwieniu. Zadanie polega na ich uszeregowaniu, dzielimy je na dwie grupy. Grupa I – emocje które pomagają skutecznie funkcjonować, a II to te, które ujemnie (destrukcyjnie) wpływają na nasze działania. Lider prezentuje wyniki pracy swojej grupy.

Dyskusja: Czy rzeczywiście wszystkie zapisane po stronie ujemnej emocje są niepożądane i zaburzają nasze funkcjonowanie? np. strach może czasami chronić nas przed niebezpieczeństwem.

Ćwiczenie 2

Praca w grupach 5-6 osobowych.

Uczniowie w grupach otrzymują kartkę z jednym z 4 powszechnych stereotypów na temat uczuć, próbują odpowiedzieć dlaczego te stwierdzenia są nieprawdziwe.

Stereotypy czyli fałszywe przekonania na temat naszych uczuć:

1. Wszystkie uczucia są bardziej instynktowne niż wyuczone( czy w momencie urodzenia się byłeś już zmartwiony, może rozbawiony)

2.Uczuć nie możemy kontrolować, przychodzą same

3.Emocje należy tłumić.

4. Należy otwarcie wyrażać swoje emocje i to bez względu na konsekwencje.

Ćwiczenie 3

Nauczyciel prosi uczniów żeby zastanowili się:

Jakie nieprzyjemne emocje odczuwacie najczęściej? (wszystkie propozycje zapisujemy na tablicy)

W jakich sytuacjach pojawiają się te uczucia, co im towarzyszy - dyskusja.

Ćwiczenie 4

Praca indywidualna.

Na tablicy pozostają nazwy nieprzyjemnych emocji.

Złość , gniew

Przygnębienie

Smutek

Strach

Zły nastrój

Każdy uczeń otrzymuje kartkę z pytaniem do indywidualnego opracowania. Wybiera jedno uczucie ...